Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си през зимата, заяви пред Българската телеграфна агенция Тихомир Стоицов, председател на браншовия съюз „Пчела“ в Кюстендил. Стоицов подчерта, че в региона има пчелари, които напълно са загубили пчелните си семейства, а други отчитат около 50% зимна смъртност. Резултатите все още не са окончателни, тъй като пчеларите с регистрирани животновъдни обекти ще подадат данни между 15 април и 15 май, когато се извършва пролетният профилактичен преглед.
„Има пчелни семейства, които са много отслабнали и заради променливото време е възможно да не успеят да ... сменят зимните с пролетни пчели. И ако пчеларят не им помогне, също да загинат", обясни председателят на браншовия съюз. В неговите пчелини, които се намират на различни места, отчита смъртност на нива от между 13% и 37%.
„Очертава се тежка година. Времето е променливо. Семействата не могат да работят. Не могат да оползотворят овощната паша, която почти приключи", сподели той. Стоицов отбеляза, че кайсиите и джанките вече са прецъфтели, а черешите и прасковите в момента цъфтят, но заради дъждовното време пчелите не могат да събират нектар и прашец. По думите му това може да се окаже проблем и за овощарите, тъй като дърветата могат да останат неопрашени.
Той твърди, че в северна България смъртността при пчелите е между 70% и 90%. Резултатите от проучване на хранителните запаси на пчелните семействата сочи, че в тях има големи количества опасни пестициди. Те не са убили веднага пчелите, но са отслабили съпротивителни им сили. Заради това вместо да преживеят зимата, пчелите са живели 2 или 3 месеца.
Причините за високата смъртност при пчелите в региона на Кюстендил са комплексни, смята председателят на съюза. Той припомни, че горещините през 2024 г. и липсата на нектар са причина пчелните семейства да спрат отглеждането на пило още през юни и юли. Това е забавило развитието им и пчеларите са посрещнали зимата с малък брой зимни пчели, а летните са били изтощени и са загинали преди настъпване на зимата.
Другият сериозен проблем, пред които са били изправени пчеларите в района, е била инвазия от оси и стършели. „Такова чудо не съм виждал досега. Хиляди оси и стършели нападаха пчелите и буквално ги отнасяха, а поставянето на капани не реши проблема", разказа Стоицов.
По думите му всички по-слаби пчелни семейства са загинали. През зимния период, когато пчелите са на кълбо и не могат да се защитават, кошерите са били нападнати от мишки, белки и порове. Това също е нанесло щети на пчеларите, най-вече на тези, чиито пчелини се намират в планинските райони и в онези които са отдалечени от населените места.
Той съобщи, че 2024 г. е започнала много добре за пчеларите, но застудяването през пролетта и летните горещини са довели до добиви на мед от пчелно семейство в рамките на 10 килограма.
Председателят на съюза твърди, че пчеларите биха могли да ползват пчелни майки от други региони, в които климатът е по-мек и пчелите са свикнали на тези условия, но в България това е забранено от закона.
Според него последните няколко години са трудни за пчеларите от района на Кюстендил и заради това редица от тях, особено по-възрастните представители на бранша, се отказват от тази дейност. Към нея обаче се насочват и млади хора, подчерта той. „Сигурен съм, че пчелите няма да изчезнат, защото пчеларите сме странни същества. Тази година губиш примерно (5 или 10 пчелни - бел. ред.) семейства. Догодина създаваш 20 нови, та ако изгубиш 5 или 10, пак да си на същата бройка. Всичко се прави от любов към пчелите. Който е тръгнал с комерсиална цел, не се получава – първо заради големите загуби, после заради много сериозните разходи за медикаменти и консумативи", обяснява Стоицов. Той обаче изтъкна, че пчеларството се превръща в „скъпо хоби", и даде пример със свой познат пчелар, който, за да има пчелин с 250 пчелни семейства, е започнал друга работа.
„Пчелите са еволюирали в продължение на повече от 100 млн. години. Те ще свикнат, но ще им трябва дълъг период от време, за да привикнат към съществуващата реалност, към затоплянето, към аномалиите в климата", убеден е пчеларят.