Пчелари в Кюстендилско недоволстват и масово изоставят пчелините си, съобщи Българската национална телевизия. Причината е ниската изкупна цена на меда и високите цени на консумативите за производството му. Местните пчелари определят годината като слаба, с производство на фона на почти минимални печалби. Все повече са продадените и изоставените пчелини.
„Цената на меда се калкулира от много различни фактори. Изкупуват го за 3 до 4,20 лева, което нас не ни устройва. На нас медът ни излиза около 7-8 лева и ние се опитваме да го продаваме обикновено на 15-20 лева", заяви Калин Гаваски, пчелар от село Багренци в община Кюстендил. Той припомни, че за да има право да продава директно на пазара меда си, трябва да премине сертифициране, което пък означава вземане на проби няколко пъти годишно и оскъпяване на продукта. „280 кошера отглеждам и това са 12 проби трябва да дадем за изследване, което оскъпява. Това излиза към 1000-1200 лева, което се трупа", подчерта Гаваски.
„Преди, да кажем, 5 до 10 години, във всяко село имаше хора, които гледаха пчели, грижеха се за пчелините. В момента останаха ентусиасти много малко. Тук положението е тежко във всички отрасли, разбира се, но и при пчеларите също не е лесно. Всеки сам се спасява както може", коментира на свой ред Росен Йосифов. По думите му допълнително положението на пчеларите се затруднява и от вноса на по-евтин мед. „На дребно производители изкупават китайски мед за 4-5 лева, продават го на сергиите, където залъгват хората, които си мислят, че купуват истински мед", посочи Йосифов.