Земеделската общност в САЩ е загрижена от месеци за възможността от всеобща търговска война. В деня преди президентът Доналд Тръмп да обяви размера на митата, които налага на света, аграрни организации написаха писмо до служители на кабинета, търсейки политики, които биха избегнали наказателни действия срещу износа на селскостопански продукти от САЩ.
От 2022 г. до 2024 г. приходите на земеделските стопанства в САЩ са спаднали рязко. Министерството на земеделието на САЩ прогнозира увеличение от 41 милиарда долара на приходите от земеделските стопанства през 2025 г., но това е благодарение на държавни плащания. USDA очаква паричните постъпления да намалеят с още $1,8 млрд.
Точно както националната икономика има много сектори, някои от които се справят добре, а други зле, така е и със селскостопанската икономика. Дефиницията на селскостопанска рецесия е мътна, но ако се дефинира като многогодишен период на ниски цени на реколтата, по-високи разходи и нищожни приходи на стопанството, секторът на редовите земеделски култури е в рецесия. Някои други аграрни сектори се справят малко по-добре, пише в коментар Спенсър Якаб от Wall Street Journal.
И земеделската икономика, и националната икономика се подготвят за търговска война. Националната икономика може да расте по-бавно, но да избегне спад. Много от икономистите, които са повишили шансовете си за рецесия, все още поставят тези шансове под 50%.
Селскостопанската икономика е по-зависима от износа и следователно е по-уязвима от очакваното отмъщение. Износът на селскостопански продукти расте бавно през последните години след рязък спад между 2022 г. и 2023 г.
Ако се впуснат отново в търговска война, ще се увеличат ли държавните плащания достатъчно, за да компенсират спада? Ако не, можем да видим земеделска икономика, за която никой няма да се съмнява, че е в рецесия.
Фермерът от Охайо Крис Гибс, президент на Rural USA PAC, разкритикува съобщението за митата пред аграрната медия dtnpf.com.
„Вярвам, че президентът е убеден, че тарифите ще помогнат и че ще имаме повече достъп до пазара, но в момента това причинява много болка, особено в селските райони на Америка“, каза Гибс.
Критик на търговската политика на Тръмп, Гибс каза, че Тръмп не е казал нищо, което да даде на бизнеса или фермерите каквато и да е стабилност или предсказуемост в бъдещето.
„Земеделските производители имат добри отношения с гражданите. Фермерите са много уважавани“, каза Гибс по повод възможността САЩ да компенсира очакваните спадове на селскостопанския бизнес. „Ако продължат данъчните долари да идват при фермерите, за да ги поддържат на повърхността, това в крайна сметка ще се отрази върху доброто отношение, на която фермерите се радват.“
Боб Куйлен, вицепрезидент на Съюза на фермерите в Северна Дакота, отбеляза за митата: „Той налага мита поголовно. Избира най-добрите ни клиенти.“
Куйлен цитира износа на пшеница и царевица за Мексико и соя за Китай. САЩ също така внасят приблизително 80% от своя поташ от Канада.
Запитан за плащанията на помощ, Куйлен отбеляза, че фермерите вече получават 10 милиарда долара по Програмата за спешна помощ за стоки (ECAP) за финансови загуби през 2024 г.
„В момента се изплащат субсидии към фермерите, защото те знаят, че нямаме пазари и пазарите се борят“, каза Куйлен.
Докато Тръмп натиска върху митата, министърът на земеделието Брук Ролинс тръби за нови търговски възможности. Ролинс в понеделник обяви, че ще пътува до шест държави с търговски мисии през следващите месеци - Бразилия, Индия, Япония, Перу, Обединеното кралство и Виетнам. В сряда USDA публикува известието за финансиране за Програмата за пазарен достъп (MAP) за финансовата 2026 г. и Програмата за развитие на чуждестранния пазар (FMD), която осигурява финансиране за стокови групи и предприятия за популяризиране на продукти на експортните пазари.
Докато защитава това, което според него ще бъде икономическо възраждане, Тръмп също предположи в сряда, че това може да не е лесно. „Всички ще трябва да преминем през малко трудна любов, може би“, каза президентът.