На 9 юли Европейският парламент одобри доклад с предложения на Европейската комисия за управление на нарастващия приток на некачествени и потенциално опасни евтини стоки от онлайн магазини извън Евросъюза. Докладът е приет с 619 гласа „за“, 26 „против“ и 46 „въздържал се“ и посочва начини за облекчаване на натиска върху митническите и пазарните надзорни органи, които се борят да проверяват и гарантират безопасността на 12-те милиона малки пратки от онлайн магазини, които пристигат в ЕС всеки ден, съобщиха от ЕП.
Според евродепутатите т.нар. „складиране“ може да бъде едно от полезните решения за проверка и гарантиране на безопасността на пратките. Това би означавало да се убедят търговците извън ЕС да създадат складове в ЕС за обработка на доставките за клиентите си. Проверката на големите пратки от сходни стоки в тези складове в ЕС би била значително по-лесна, отколкото проверката на отделни пратки, пристигащи в ЕС от трети държави.
Евродепутатите подкрепят и премахването на сегашното освобождаване от мита за стоки на стойност под 150 евро в рамките на по-широката реформа на митническия кодекс, тъй като приблизително 65 % от пратките, влизащи в ЕС, са умишлено подценени.
Такса за обработка на малки пратки от онлайн магазини
В доклада се подкрепя с известна предпазливост предложението на Комисията да се наложи такса за обработка в размер на 2 евро за индивидуални пратки от онлайн магазини извън ЕС, както беше обявено в съобщението за електронната търговия на Комисията. Евродепутатите искат да се провери дали тази сума е пропорционална, съответства на правилата на СТО и няма да бъде прехвърлена върху потребителите в ЕС.
Дигитализация и по-добро прилагане на правилата
В доклада се предлага също така дигитализацията и по-специално използването на нови инструменти за изкуствен интелект и на блокчейн технология, за да облекчат претоварването на митниците и да направят проверките по-ефективни. Евродепутатите призовават държавите членки на ЕС да отпуснат повече средства на митническите органи за въвеждането на тези нови инструменти. Те призовават ЕС да се съсредоточи върху прилагането на съществуващите правила, като Акта за цифровите услуги, Регламента за общата безопасност на продуктите, Акт за цифровите пазари и Регламента относно надзора на пазара и съответствието на продуктите, и да гарантира, че платформите изпълняват задълженията си.
Евродепутатите искат също държавите членки да ограничат достъпа на доставчици с висок риск до критичната инфраструктура и системите за гранична сигурност, например за доставка на оборудване за проверка на сигурността и сканиране на товари, използвано на летища и пристанища.
Някои от приетите на 9 юли предложения ще бъдат обсъдени по време на преговорите между Парламента и Съвета на ЕС за мащабната реформа на Митническия кодекс на Съюза, които започнаха вчера, 8 юли 2025 г.