Начало » Новини » Света
02.04.2025 г.

И в Германия фермери страдат от суша в началото на активния сезон

Очертават се трудности с поникване на пролетните култури и обработките
И в Германия фермери страдат от суша в началото на активния сезон

В Германия активният сезон за фермерите през 2025 г. започва в неблагоприятна обстановка за посевите заради недостатъчната влага, съобщи електронното издание AgrarHeute. Сухото време упорито се задържа в големи части от страната и две трети от фермерите заявяват, че недостигът на влага вече се отразява на растенията. Те очакват дъждовете с нетърпение, за да предприемат активни дейности при пролетните култури, тъй като влагата е нужна за поникване на семената и за ефективни обработки със средства за растителна защита и торене.

Иначе сезонът започна с пълна скорост – обработка на почвата, засаждане на захарното цвекло, торене и пръскане с фунгициди на зърнените култури, както и наблюдение на вредителите по рапицата. В големи части от засетите площи обаче не достига влага. Най-зле е положението в северните и западните германски региони, но също и в югоизточните. В повърхностния почвен слой на много места не достига влага, а постоянните източни ветрове задълбочават пробема. Земята е прекалено суха – само 13,8 милиметра валежи през февруари 2025 г. при 53,7 милиметра средно за последните 30 години.

В части от провинция Долна Саксония е валяло за последно в началото на февруари, съобщиха от местната асоциация на собствениците на земеделски земи Landvolk Niedersachsen. Макар температурите в момента да са в оптималния диапазон, липсата на валежи пречи на усвояването на хранителните вещества и съответно на растежа на посевите. В съчетание с нощните студове това вече се отразява видимо на култури като ечемика, заяви членът на асоциацията Торстен Ригерт. „В позеленелите ниви се отчита липса на дъждове“, изтъкна Ригерт.

От изданието са провели проучване сред своите читатели-фермери от цяла Германия, което показва, че почти две трети от отговорилите 2100 души вече са засегнати от липсата на валежи. От всички участници в проучването 40% усещат последиците от недостига на вода в хълмистите райони и в сечищата, а при 24% посевите вече са подложени на значителен натиск от сушата и те се притесняват за реколтата си. Спокойни са едва 27% от отговорилите фермери, които съобщават за обичаен растеж на отглежданите култури и достатъчно обезпечени с влага почви. За останалите 8% пък почвите все още са прекалено влажни.

И в Германия фермери страдат от суша в началото на активния сезон
3568
 

Последни материали
Виж
Прогноза за времето
Жълт код за горещини от днес до края на месеца
В София тех парк
Фермерски продукти се предлагат на Фестива „Ало, Космос“ в София
Християнски празници
Честит Еньовден - празникът на Слънцето и билките!
За участие в споразумения
Напомняне: До 30 юни земеделците да регистрират договорите за земята
Акця
Държавно горско предприятие дарява сок от арония за Червения кръст
Други държави вече го прилагат
Законопроект предлага да се публикуват електронно и ежедневно цените на храните във веригите
Свързани материали
Виж
Заради недостатъчното предлагане на животни за клане от фермерите
Цените на едрия рогат добитък в Германия продължават да растат
Заподозрени са 40 души
Повече от 200 германски полицаи в акция заради нехуманен превоз на говеда
Германия отчете повишени цени на хранителните продукти, напитките и тютюневите изделия
Представяме новите лица в Министерство на земеделието на Германия
Германиците бъркат по-дълбоко в джобовете си за чаша кафе
Състоянието на германската химическа индустрия се влошава
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини