Възможно ли е царевица като втора реколта в Германия наистина да даде приличен добив? Фермерът Щефан Фогелзанг от град Реда-Виденбрюк в провинция Северен Рейн-Вестфалия провери през миналата година дали си струва да се прибере втора реколта след есенния ечемик и остана приятно изненадан от добрите резултати, съобщава местното електронно издание АgrarHeute.
Фогелзанг ожънал ечемик със седен добив от 8 тона от хектар. „Това не беше идеално, но с подобни добиви арендата за наетите площи вече бе изплатена”, споделя той. В Германия тя се превежда с първата реколта, а втората, в случая царевицата, може да се използа за икономически ефективно производство на фуражи.
Царевицата престояла на полето 117 дни и на 5 ноември фермерът успял да прибере реколта, проверявайки веднага количеството и качеството ѝ чрез вграден спектрометър за близката инфрачервена област. Добивът се оказал 33 тона от хектар, което е около две трети от обичайната единична реколта, при това с 33% сухо вещество е идеален за втора, тъй като млечнокиселата ферментация в силоза ще протича без каквито и да било проблеми.
Заедно с царевицата Фогелзанг пробвал и полски треви като втора реколта и в този случай успял да извърши 2 коситби, получавайки добро качество. Във фуражите относително влажните треви и сухата царевица се допълват добре. Интересен е анализът на фермера за съставките: по-ниското съдържание на сурова пепел в царевицата (4,7% при 9,9% в тревата) се отразява на угояването. „Високото съдържание на сурова пепел изкарва енергията от основния фураж. Макар да храним само месни породи и да не трябва да мислим за производството на мляко, биковете също трябва да се хранят здравословно. Прекалено многото влажна трева води до проблеми с диария и освобождаване на много енергия в стомаха, тънките и дебелите черва, затова добавяме и повече слама”, обяснява той.
Фогелзанг е убеден в ефективността на системата с 2 реколти в Германия. „Разчитаме на различни елементи на фуража – 100-дневна царевица и трева като втора култура, за да произвеждаме фуражи икономически ефективно. Получавайки 2 реколти, можем да използваме ресурсите по-добре”, изтъква той.