Благовещение е един от големите християнски празници, отбелязван на 25 март, начиран още Благовец. Това е денят, в който според преданията Архангел Гавраил донася на Дева Мария благата вест – че ще роди божия син, Спасителя. Празникът носи послания за надежда, радост, доброта и изпълнени желания, затова на този ден се прекланяме пред Богородица, запалвайки свещ в храма.
В народната традиция този празник е свързан с пробуждането на природата и завръщането на прелетните птици. Младите жени и девойките в някои райони от страната на този ден почистват и помитат дворовете и изгарят отпадъците на огньове. След това тръгват из селото на групи, пеейки весели песни, възпяващи пролетта.
В народните обичаи Благовец се свързва и редица поверия, свързани със събуждането на природата. Смята се, че ако на днешния ден се садят зеленчуци и се присаждат плодни дръвчета, те ще са "благи". На този ден "плашат" овошките, които не дават плод, бележат агнета и ярета, защото се вярва, че по-малко ще ги боли.
Ако мома или момък види най-напред лястовица, три пъти завързва празна кърпа, поставя я на покрива и след три дни по нея гадае кого ще вземе.
В някои райони от страната Благовец се нарича и Кукувден, защото се смята, че тогава кукувицата се появява за първи път. Ако пък чуете гласа на кукувицата, задължително се докоснете до хляба и парата, та да сте сити и успешни. В Родопите пък жените мятат на Благовещение забрадките си на някой храст и когато след три дни ги вземат, ако на нея се е закачило нещо зелено, значи, че ще са здрави.
Въпреки че 25-и март се пада по време на Великия пост, се разрешава риба, зехтин и вино. Задължително на обредната трапеза присъстват обредна шарена пита, от която стопанката слага първото парче на прага и го нарича за домашния дух. Други ястия са лучник, салата от зелени зеленчуци, ястия от коприва. На Благовец всеки трябва да хапне коприва, лапад, киселец за нова кръв.
На днешния ден имен ден празнуват българите, кръстени Блага, Благой, Благовест, Благовеста, Благина, Благовестин. Тези имена са пряко свързани с „блага вест“ и „благост“ – централното послание на празника. Именици са още Желиян, Желияна, Желан, Желана, Желко, Жела, Жельо - тези имена произлизат от „желание“ или „желан“. Празникът символизира радостта и надеждата, че дългоочакваното желание ще се сбъдне, което прави тези имена естествени за този ден. Имен ден имат също Ева, Евелина, Евгений, Евгения, Еви - името Ева означава „живот“ – символ на началото, което носи радост и надежда. Евгений и Евгения означават „благороден“, което също ги свързва с добротата и благата вест.
Радост, Радостин, Радостина, Радка, Радко - тези имена символизират радостта, която благата вест донася на света.
Вангел, Вангелия, Евангелина, Евангелос - на гръцки „евангелие“ означава „блага вест“. Имената Вангел и Евангелина са директно свързани с празника.
Надежда, Надя, Нади - името „Надежда“ символизира вярата и упованието в доброто, което е ключово послание на Благовещение.
Добрин, Добромир, Добромира, Добрина, Добрил, Добрена - тези имена се свързват с добротата и позитивните значения на благата вест. Имената, свързани с надежда, радост и благост, отразяват духовната светлина и очакването на нещо добро.