Благовещение (или Благовец) е сред светите християнски празници, които църквата отбелязва на всеки 25 март от 7 век от новата ера насам. С този празник се отбелязва възвестяването от Архангел Гавриил на Дева Мария новината, че тя ще роди по плът очаквания Спасител на човечеството, сина Божий – Иисус Христос. Почита се от всички християнски деноминации - православие, католицизъм и протестантство. Именно затова 25 март се е празнувал и като Деня на майката.
В народните обичаи Благовец се свързва и редица поверия, свързани със събуждането на природата. Смята се, че ако на днешния ден се садят зеленчуци и се присаждат плодни дръвчета, те ще са "благи". На този ден "плашат" овошките, които не дават плод, бележат агнета и ярета, защото се вярва, че по-малко ще ги боли.
Ако мома или момък види най-напред лястовица, три пъти завързва празна кърпа, поставя я на покрива и след три дни по нея гадае кого ще вземе.
Макар да е по време на великия пост заради своята голяма празничност по изключение на Благовещение може да се яде риба, за това обикновено тя присъства на трапезата. По традиция често се приготвя рибник – риба с ориз. Празникът съвпада с началото на пролетта и затова традиционно се приготвя и „нещо зелено“ (коприва, спанак, лапад и др.). Пече се пита, намазана с мед и се раздава на съседи и близки.
В някои региони пък пък се смята, че на този ден по-леко и бързо зарастват всички рани, затова често тогава са се дупчели ушите на малките момиченца. Считало се също, че през деня всяка отрова губела силата си. Свързан с това обичай бил стопаните да премитат къщите и дворовете си и да палят огньове, които да прескачат, за да не пострадат от змийско ухапване през лятото. Поради същата причина, жените не докосвали игли, куки или конци.
На този ден празнуват всички с името Блага, Благо, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна, Вангелия, Ева, Евангелина и др.