Един често срещан проблем, който възниква при отглеждане на разсад, е появата на гъбни комари, познати още като почвени мухи, сциариди или листни комари. Те са много разпространени вредители при стайните цветя и разсада в условията на висока влажност. Обикновено се забелязват тогава, когато безобидните възрастни летят около растенията, почиват си върху субстрата, кацат наблизо или на прозорците.
Гъбните комари са с тъмносив или черен цвят и дължина 2-4 мм. Имат дълги крака, нишковидни антенки и големи очи.
Имаго не се хранят с растенията, но вредят косвено, защото всяка самка живее около 10-на дни и снася 150-250 яйца. Те се излюпват за 2-7 дни, в зависимост от температурата, като личинките са бели с 12 сегмента, имат характерна черна блестяща глава и дължина 4-6 мм.
Пряка и много сериозна вреда на младия разсад причиняват ларвите, които веднага след излюпването започват интензивно да се хранят с разлагащите се органични вещества в почвата, хумуса, почвените гъби и малките коренчета на разсада. Развитието им продължава 5-14 дни до какавидиране, а възрастните се появяват след 4-6 дни.
Подобно на други насекоми, гъбните комари стават по-активни и се размножават по-бързо при по-високи температури. Жизненият им цикъл може да бъде завършен за 21 дни при 24 градуса по Целзий и за 38 дни при 16 градуса.
Увреждането на кореновата система на младите растения влияе негативно и води до забавяне на развитието им, а често и до гибел.
Гъбните комари са дребни вредители, но не трябва да се подценяват – ларвите могат да допринасят също за пренасяне и разпространение на вредни микроорганизми, причинители на различни болести по кореновата система на разсада. Ако инфекцията е тежка, младите растения пожълтяват, закърняват и изсъхват.
Основни причини за появата на гъбни комари по разсада
Появата и разпространението на гъбни комари се дължи на:
– заразена почва с ларви на гъбни комари;
– прекомерно поливане и създаване на благоприятна среда за размножаване;
– внасяне на недозряла органична материя в почвата, остатъци от чай, месна вода и други инфузии, които се използват за подхранване на разсада.
Мерки за борба с гъбните комари
1. Отстраняване на горния слой почва и замяна със суха. Може повърхността да се поръси с тънък слой пясък или дървесна пепел. Ако не е възможно да се отстрани почвата, тогава трябва да се остави да изсъхне – ларвите не могат да живеят в суха среда.
2. Умерено напояване на разсада, а по възможност водата да се налива в подложките на контейнерите, така че горният слой на почвата да остава сух между поливките, защото там живеят ларвите и възрастните снасят яйцата.
3. Разхлабване на почвата след всяко поливане, но внимателно, за да не се нарани кореновата система на разсада.
4. Жълтият цвят привлича гъбните комари. Поставянето на жълти лепящи ленти наблизо до контейнерите с разсад е най-простото, но най ефективно средство за борба с възрастните гъбни комари. Поставянето на малки контейнери с ябълков оцет или сладък сироп ще помагат за привличане и улавянето им.
5. Ако щадящите средства се окажат неуспешни, тогава е наложително използването на инсектициди.