Започналият през януари 2-ри мандат като президент на САЩ Доналд Тръмп продължава курса си на отменяне на екологични и климатични политики, започвайки от терминологията и международните споразумения, констатират от електронното издание АgrarHeute. Оттам са убедени, че това, което се отнася до Пипи Дългото чорапче, напълно подхожда и на Тръмп – „Правя света такъв, какъвто ми харесва”.
Загубата на реалност от негова страна постоянно успява да накара хората да поклатят невярващо глава. И все пак поведението му е логично, защото той иска почти на един дъх отново да увеличи добивите от нефт, газ и въглища.
Сега Тръмп се бори с климатичните промени, но не чрез премахване на причината – просто ги отменя. И го прави по 2 начина – премахва дразнещия го термин от публичните документи и в същото време ограничава изследванията по темата.
Още през 2018 г., при първия му мандат, терминът „климатични промени” изчезна от официалния уебсайт на Белия дом. При Барак Обама заглавието все още беше „Енергия, климатични промени и нашата околна среда“, докато при Тръмп думата „климатични промени“ изчезна. Държавният департамент (министерството на външните работи на САЩ – бел. ред.) също премахна позоваването на международните споразумения в областта на климата от своята страница в интернет. В американската Агенция за опазване на околната среда (EPA) една програма беше преименувана от „Готови за климатични промени водоснабдителни мрежи“ на „Устойчиви водоснабдителни мрежи“, като думата „климат“ вече не фигурира в обяснителния текст. През 2018 г. американският президент разпореди и прекратяване на програмата на Националната агенция за въздухоплаване и космоса (NASA) за изследване на климата „Система за въглероден мониторинг“, която струваше 8,36 млн. евро годишно, наблюдаваше и изследваше емисиите на въглероден двуокис и метан в атмосферата.
Сега Тръмп отново е на власт, но климатичните промени продължават. Министерството на селското стопанство на САЩ (USDA) вече е инструктирано да премахне всички споменавания на климатичните промени от своите публични уебсайтове. И това не е всичко. Друга мярка се отнася до Ресурсния център за климатични промени към Горската служба – той вече не е достъпен и вместо това показва съобщение за грешка 403.
Отричането обаче е само едната страна на опасния курс, особено за фермерите. Президентът обяви съкращения на разходите на американската метеорологична агенция NOAA (Национална агенция за океаните и атмосферата). Тя обаче е значим участник в изследванията на климата и времето и предоставя важна информация за земеделските стопани под формата на предупредителни съобщения.
Отричащият климатичните промени Тръмп прилага последователен подход и в международен план. Той нареди на САЩ отново да се оттеглят от Парижкото споразумение за климата. Неговата администрация представи отказа в ООН, като той ще влезе в сила след една година. По този начин обаче САЩ се лишават и от всякакво право на глас в бъдещи международни споразумения.
Въпреки това американският президент е решен окончателно да сложи край на „климатичния екстремизъм“ на своя предшественик. Това върви ръка за ръка с плановете му да отмени ограниченията върху добива на нефт, газ и въглища и да премахне ограниченията за емисиите на автомобилите.
Според заключението на проучване, проведено от отдела за енергетика, транспорт и околна среда на Германския институт за икономически изследвания (DIW), това оказва влияние не само върху САЩ, но и върху световната политика в областта на климата. „Целите на САЩ в областта на климата се отдалечават все повече и повече при новото президентство на Тръмп. Това застрашава и международните усилия за ограничаване на климатичните промени“, смята авторът на изследването Франциска Холц.. То е още една причина Европейският съюз да предприеме контрамерки със своя Зелен курс и амбициозни инициативи за опазване на климата, смята тя.
Не че американците вече не усещат последиците от климатичните промени – налице е ясна тенденция към по-топла и суха обстановка в западните части на САЩ и към повече бури и проливни дъждове в източните. Дори пожарите в Калифорния през последните седмици нямаше да бъдат толкова опустошителни без климатичните промени.
Нищо от това не е добра новина за фермерите в САЩ в частност. В проучването на американското правителство „Пета националната оценка на климата” от 2023 г. например се посочва, че между 1991 и 2017 г. повишаването на температурите вследствие на климатичните промени е причина за 19% от загубите на реколтата в САЩ. Прогнозите са, че до 2050 г. производителността в селското стопанство в страната ще се върне на нивата отпреди 1980 г.