В началото на ноември Брейди Сидуел (Brady Sidwell), един от водещите световни анализатори прогнозира, че в краткосрочна перспектива определящ фактор за развитие на международните аграрни пазари ще бъдат изборите в Щатите и се оказа абсолютно прав. Световните агенции коментират, че целият сектор на суровини след 5 ноември е под натиск от последици от президентския вот в САЩ. Експертите акцентират върху бурното развитие на макроикономическия фронт със силна възходяща реакция на долара след избирането на Доналд Тръмп за президент. Резултатът е засилена преса върху суровинните пазари. Междувременно и еврото се срина, предвид очакванията, че еврозоната ще бъде засегната, подобно на Китай, от бъдещите увеличения на вносните митата от САЩ. Назначаването от Доналд Тръмп на бившия конгресмен Лий Зелдин (Lee Zeldin), известен противник на биогоривата, за ръководител на Агенцията за опазване на околната среда разтърси биогоривната индустрия на Щатите и оказа депресиращо влияние върху цените на царевицата и стоките от маслодайния комплекс.
Впрочем, най-слабият елемент от зърнения комплекс в Чикаго през първата половина на ноември определено беше пшеницата, тъй като макроикономическия и политическия натиск съвпадна с благоприятната промяна на времето в пшеничния пояс на Щатите и увеличеното предлагане на австралийско и аржентинско зърно. В резултат на масирани спекулативни продажби цената на пшеницата на борсата в Чикаго през първата половина на ноември се понижи с близо 12 долара, до $197,13/т на 15 ноември, което е най-ниското равнище от август 2024 г. насам ($205,67/т на 15.11.23 г.).
Спадът на курса на еврото спрямо американската валута обаче подкрепи цените на европейския пазар. Мелничарската пшеница на борсата в Париж (Euronext) към края на миналата седмица компенсира първоначалния ценови спад, провокиран от Чикаго и завърши първата половина на месеца с минимално отрицателно отклонение от 0,75 евро на равнище EUR216,25/т (EUR226,25/т – 15.11.23 г.)
Поради несигурната макроикономическа и политическа обстановка в света анализаторите избягват да дават ангажиращи прогнози, но като цяло в очакванията за новата календарна година преобладават нагласите за по-високи ценови стойности.
Наоми Блом (Naomi Blohm), главен пазарен анализатор от FarmProgress, е на мнение, че пшеницата е пазар, който може да има значими поводи за ценовото рали през 2025 г. „Подгответе се за силно търсене на пшеница, което вече надвишава глобалното производство. През 2025 г. търговията ще бъде чувствителна към потенциални метеорологични проблеми и продължаващи геополитически опасности в света”.