Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.01.2025 г.

Дървесницата (Zeuzera pyrina) e опасна роднина на миризливия дървесинояд (Cossus cossus)!

Дървесницата (Zeuzera pyrina) e опасна роднина на миризливия дървесинояд (Cossus cossus)!

Дървесницата (Zeuzera pyrina) е пеперуда от семейство Дървесинояди (Cossidae). Тя е роднина на миризливия дървесинояд (Cossus cossus) от същото семейство, вече представен в Синор БГ. Гъсениците вредят по горски и овощни видове. Видът може да бъде установен в различни краища на България до 1200 м. н. в.. По данни от специализираната литература по-голяма популационна плътност е отчитана в областите Бургас, Пазарджик и Пловдив.

Пеперудата е сравнително едра. При разперени крали достига 7 см. Характерен за вида е половият диморфизъм. В случая женските са по-едри от мъжките. Двата чифта крила са бели. Имат копринена лъскавина и са изпъстрени с овални сиви петна.

Главата, гърдите и коремчето са покрити с бели власинки. На гърдите има 6 тъмни петна. Коремчето е тъмносиньо, прошарено напречно от бели ивици. В края на коремчето личи ясно органът за полагане на яйцата (яйцеполагало).

Яйцето е жълто с кехлибарен оттенък.По форма е овално и на дължина достига почти милиметър. От него се излюпва бледожълта гъсеница. Тя е цилиндрична, изпъстрена е с малки кръгли черни петна. На дължина може да надмине 5 см. Какавидата е жълтокафява. В челната част има закривено рогче с дължина 2 мм..

Развитието на дървесницата става за две години. Зимува във фаза гъсеница от различна възраст, скрита в ходове, издълбани в клоните и стъблата на дърветата. Пеперудите от новото поколение се явяват през втората половина на юни. Летежът продължава до началото на есента. Максимумът на летежа е в средата на лятото.

Пеперудите са полово зрели и са дейни през първата половина на нощта. В зависимост от дървесния вид яйцата са полагани по връхните клончета, както е при ясена, или близо до наранени места и вече направени ходове, както е при овощни дървета. Положените яйца са закрепени към повърхността с лепкаво вещество.

Излюпването на гъсениците започва в средата на лятото. Младите гъсеници са доста подвижни. Те могат да  преминават от клонче на клонче и по копринени нишки. Вятърът може да ги отнесе към други дървета, където да подновят вредната си дейност.

Младите гъсеници се вгризват около пъпките и листните дръжки на младите клонки. В началото на есента вече възрастните гъсеници навлизат в дебелите клони и стъбла. По-младите гъсеници остават да зимуват в леторастите, а миграцията към по-стари части на короната става през следващата вегетация. Развитието може да започне през март, когато температурата се стабилизира около 6ºС. Гъсениците живеят единично. Хранят усилено и завършват развитието си през новата вегетация.

Нападнатите дървета отслабват. В короната започват да изсъхват отделни клони. Повредата от гъсениците може да доведе до пречупване на стъблата на младите фиданки. От горските видове най-податлив е американският ясен. При крушите по-тежки поражения са наблюдавани при сорт Вилямова масловка, а при ябълките – Джонатан и Златна превъзходна. Застрашени са и ореховите дървета, например от сорта Шейново.

Предотвратяването на щетите от дъвесинодядите включв санитарна резитба за ранно премахване на нападнатите части и употребата на инсектициди. Химическата защита изисква консултация със специалист по растителна, който състави схемата за пръскане срещу пеперудите и новоизлюпените гъсеници. Навлезлите в дървесината гъсеници могат да бъдат атакувани в тунелите със специални тампони, чрез инжектиране  на инсектицид или таблетки, отделящи отровен газ (фумигиране) (Край).

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита                

Дървесницата (Zeuzera pyrina) e опасна роднина на миризливия дървесинояд (Cossus cossus)!
570
 

Последни материали
Виж
Гръцките фермери изкараха протестно тракторите на пътищата
Преди Кампанията за 2025 г.
Промените при директните плащания ще се обсъждат до 14 февруари
Научна конференция за достъпа на земеделци и животновъди до пазара
Фермери: Омръзна ни 35 години да държат фермерите в миманса!
Проект за наредба
Щетите за провалената царевична реколта са над 42 млн. лв. и ще се платят до 30 април
Дървесницата (Zeuzera pyrina) e опасна роднина на миризливия дървесинояд (Cossus cossus)!
Сливите и крушите ги следват с едноцифрен процентен дял
Ябълките остават основен плод в Германия въпреки слабата реколта
Свързани материали
Виж
Тема с продължение
Опасни „мигранти” от горите към овощните градини !
Съвети на агронома
Наблюдавайте внимателно за ливадна пеперуда!
Ливадната пеперуда се бори с трихограма
Половината от нивите в Добричко са нападнати от вредителя
Шести ден БАБХ не реагира на сигнал за напаст от ливадна пеперуда по слънчогледа!
Преборете зелевата пеперуда без препарати
Борбата с бялата зелева пеперуда започва от рано
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини