Наводненията, опустошаващи южна Бразилия, е била подпомогната от обезлесяването, извършвано в най-голяма степен от отглеждащите соя местни фермери, твърдятт експерти, цитирани от агенция „Франс прес” и Българското национално радио. Те призовават страната да възстанови горите си, чиято обширна коренова система задържа водите.
Ключовият земеделски щат Рио Гранди ду Сул бе ударен от безпрецедентна климатична катастрофа през последните 3 седмици – градове и провинциални райони бяха потопени от проливни дъждове. Над 150 са жертвите на бедствието, а около 100 са безследно изчезналите. Това е четвъртият случай на крайности в метеорологичната обстановка в района за по-малко от година и според учените се дължи на промените в климата и обезлесяването.
„Има световна съставка – климатичните промени, и местен – загубата на растителност. Това засилва интензивността на наводненията", заяви биологът Едуардо Велес от MapBiomas – организация, която използва сателитни изображения, за да проследява обезлесяването. Според нея Рио Гранди ду Сул е изгубил 22% от своята растителност, или 3,6 млн. хектара, от 1985 до 2022 г. В замяна са се появили полета с ориз, евкалипт и най-вече соя, при която Бразилия е най-големият производител и износител.