Нашите организации приветстват решението от декември 2024 г. за удължаване на срока за влизане в сила на Регламента на ЕС за обезлесяването (EUDR). В същото време отново подчертаваме дългогодишния си призив за значително опростяване на регламента. Този призив произтича от нашите сериозни опасения относно практическата приложимост на регламента, липсата на пропорционалност, значителната административна тежест, правната несигурност и потенциалното отклоняване на стоковите потоци, които той може да предизвика. Тези проблеми се споделят все по-често и от членовете на Европейския парламент и от земеделските министри на държавите членки, които публично настояват за по-пропорционален и практически подход при прилагането на EUDR.
С оглед на горното, подчертаваме спешната необходимост от целенасочено, основано на риска и изпълнимо прилагане на регламента, което надхвърля рамките на сегашния му текст.
Въпреки усилията на Европейската комисия да внесе яснота чрез публикуване на насоки и често задавани въпроси (FAQ), тези инициативи не успяха да отговорят на основните ни притеснения, макар че някои от разясненията бяха оценени положително. От съществено значение е, че тези документи нямат правна стойност и се тълкуват по различен начин в отделните държави членки. Затова истинското "опростяване" следва да се постигне чрез директни изменения в самия регламент.
Признаваме заявения ангажимент на Европейската комисия за опростяване, отразен в Работната ѝ програма за 2025 г., и по-специално възможностите, които предлагат предстоящите законодателни пакети „Омнибус“. Тези инициативи представляват шанс, който не бива да бъде пропуснат. Затова призоваваме Комисията да включи цялостен преглед на EUDR в рамките на тези предложения за опростяване.
Ние оставаме изцяло ангажирани с конструктивен диалог и сме готови да допринесем за регулаторен процес, който позволява на EUDR да постигне своите екологични цели, без да компрометира жизнеспособността на отговорните оператори по веригата на доставки.
Подписано от следните организации:
APAG - Oleochemicals Europe
Bioenergy Europe – Европейска асоциация за биоенергия
CEI-Bois – Европейска конфедерация на дървообработващата промишленост
CEPF – Конфедерация на европейските горски собственици
COCERAL – Европейска асоциация за търговия със зърнени култури, маслодайни семена, ориз, бобови култури, зехтин, масла и мазнини, фуражи и селскостопански продукти
Copa-Cogeca – Европейски фермери и селскостопански кооперативи
COTANCE – Конфедерация на националните асоциации на кожарите и кожарските преработватели в Европейската общност
EFIC – Европейска конфедерация на мебелната промишленост
ELO – Европейска организация на земевладелците
EOS – Европейска организация на дървопреработвателната промишленост
EPF – Европейска федерация на производителите на плоскости
EPLF – Европейска асоциация на производителите на ламинирани подови настилки
FECOF – Европейска федерация на горските общини
FEFAC – Европейска федерация на производителите на фуражи
FEP – Европейска федерация на производителите на паркет
UECBV – Европейски съюз за търговия с добитък и месо