Начало » Важно за фермера » Гори и екология
07.11.2021 г.

Декларацията за горите и земите от Глазгоу изисква 19 милиарда долара инвестиции

Почти половината от финансирането ще бъде осигурено от САЩ
Декларацията за горите и земите от Глазгоу изисква 19 милиарда долара инвестиции

На конференцията на ООН за климатичните промени в шотландския град Глазгоу лидерите на над 100 държави подписаха споразумение за прекратяване на масовото обезлесяване на планетата, съобщи британският вестник „Гардиън”. На територията на подписалите документа страни се намират 86% от всички гори в света, като сред тях са Бразилия, Индонезия, Демократична република Конго и САЩ. Те се задължават да запазят горските екосистеми и да ускорят възстановяването им, както и да стимулират устойчивото селско стопанство.

Споразумението, наречено „Деклараията от Глазгоу за горите и земите”, е подкрепено с държавни и частни инвестиции на обща стойност около 19 млрд. долара, от които 9 млрд. долара ще дойдат от САЩ. Същевременно над 30 финансови институции обещаха да прекратят финансирането на проекти, водещи до изсичане на горите за разчистване на терени, използвани за  производство на селскостопанска продукция, включително говеждо месо, соя и палмово масло.

Планът обаче трябва да съдейства в по-голяма степен за намаляване на търсенето на тези стоки, твърди изпълнителният директор на екологичната организация „Грийнпийс” Джон Совен. „Без борба с движещите това разрушение сили е все едно да пълниш каца без дъно, смятайки, че парите сами ще свършат работата. Едрият рогат добитък и соята за фураж на животните унищожават басейна на Амазонка и саваните в Бразилия. Производството на месо, както и добивът на петрол трябва да бъдат намалени”, категоричен и Совен.

Морган Гилеспи, директор на Коалицията за храните и използването на земите, приветства декларацията, определяйки я като „безпрецедентна”. Тя обаче подчерта настоятелната нужда от осъществяване на поетите задължения, отбелязвайки, че през 2014 г. в Ню Йорк е била подписана декларация за горите, която също е имала за цел да намали обезлесяването до 2020 г. Тази цел обаче не е била постигната.

На конференцията бе обсъден и въпросът за емисиите от метан, като Европейският съюз и САЩ обещаха даги  намалят с 30% до 2030 г. Но някои от държавите с най-големи емсии на метан като Русия, Индия и Китай не подкрепиха това обещание. Метанът е смятан за един от основните причинители на затоплянето на климата, но се приема, че намаляването на емисиите му може да бъде постигнато в относително кратък срок.

Декларацията за горите и земите от Глазгоу изисква 19 милиарда долара инвестиции
10444
 

Последни материали
Виж
Община Банско въведе ограничения за животновъдите и търговците на животни
Азотна фиксация от въздуха с Утриша™ N
Как да намалим торовите норми без това да влияе на добива?
„Напоителни системи“
На 28 април определят графиците за напояване за май
„Софийска вода“
Еврокомисарят по климата Вопке Хукстра ще посети пречиствателната станция на София
Местните протестират
Фотоволтаичен парк върху 12 хил. дка ще остави без пасища животновъди в Средец
Секторът на дребен рогат добитък се срива
Българското месо от овце и кози е по-малко от това, което внасяме
Свързани материали
Виж
Местните жители смятат да търсят правата си в съда
Регламентирано обезлесяване в Софийско довело до поголовна сеч
Освен промените в климата в световен мащаб
И обезлесяването е подпомогнало пагубните наводнения в Бразилия
Екологично
Анкета показва, че 87% от европейците настояват загубата на гори да спре
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини