Поскъпване на хляба отчитат потребителите в различни градове на страната, съобщи Българското национално радио. Търговци обясняват, че това се дължи на връщането на 20-процентната ставка на ДДС, която досега беше заулена. Като причини се изтъкват още поскъпването на тока и водата, както и увеличението на минималната работна заплата.
В търговската мрежа на Стара Загора най-малкото повишенение на цената на насъщния е 30 стотинки.
От 1-ви януари най-големият хлебозавод в Стара Загора доставя на търговските фирми на цени между 1,56 и 1,60 за стандартния хляб от 600 грама, обяви Гергина Димитрова, заместник-управител на предприятието. Димитрова посочи, че сега стойността на хляба излиза с 20% отгоре. „Оттам нататък каква ще бъде цената в търговската мрежа – всеки търговец си определя сам надценката, която ще слага", коментира тя.
Заместник-управителят на хлебозавода не изключва и нови цени заради поскъпването на водата, тока и увеличената минимална работна заплата.
„Не се отразява добре. Това ДДС, което ни го връщаше държавата, помогна доста да запазим цените. Може би месец-два, след като излезнат справките и си направим анализ, тогава вече мога да кажа какво ще се случи по-нататък", обясни тя.
В някои от хранителните магазини увеличението на хляба е с 30, а на места и с 50 стотинки. Поскъпване на тестените изделия има и в малките пекарни в Стара Загора. Невена Павлова обясни, че и при тях продуктите ще поскъпнат от следващата седмица. „С минимум 20 стотинки ще бъде покачен основният хляб", смята Павлова.
С около 30 стотинки поскъпва хлябът в Бургаско, заяви Красен Хлебаров, един от големите производители в региона. „Доставяме си хляба на същата цена, само че с 20% отгоре. Ако някой е продавал на 1,50 лв., става горе-долу 1,80 лв. Други продават на по-ниска цена. В моята фирма хлябът е увеличен с около 30 стотинки. Вече почна да се доставя хляба с индексираната цена", съобщи Хлебаров
Според него евентуална липса на хляб в магазините в Бургас през последните 2 дни може да се е забелязала поради празничния и почивен 1 януари.
Той смята, че до фалити при хлебопроизводители едва ли ще се стигне.
С 20% се е увеличила цената на хляба, който се продава в повечето квартални магазини в Добрич от 1 януари, показва проверка на Българската телеграфна агенция.
В магазините цената на хляба, който се произвежда от пекарната „Йоса" в добричкото село Стефаново, не е вдигната, но се очаква и тя да бъде увеличена, коментираха търговци, като отбелязаха, че хората търсят по-евтиния вариант при закупуването на хляб, но има случаи, в които се отказват да купуват, когато видят цената. Увеличение на цената на хляба ще има и в „Йоса", потвърди технологът Теодора Добрева. По думите ѝ то е следствие от връщането на 20-процентната ставка за ДДС. Ще има увеличение на цената с 20%, т.е. най-евтиният хляб от 1,20 лева, ще стане 1,44-1,45 лева, пресметна Добрева.
В друга хлебопекарна в Добрич, която снабдява част от кварталите, все още не са увеличили цените, но не се ангажираха с конкретика дали това ще се случи.
Най-масовият хляб по магазините вече струва над 2 лева, показа репортерска проверка на Радио Шумен. В голямата хранителна верига в града от вчера хляб, който до 2 януари струваше 1,80 лева, вече е с цена между 2,05 и 2,09 лева. Дори има цени, надвишаващи 2,20 лева за 700 грама.
Става въпрос за най-масовия хляб. По-евтиният, който струваше между 1,50 и 1,70 лева, вече е с цена 1,80-1,90 лева.
От вчера вече има увеличение и на цените на тестените изделия.
Производители в Ловешко вече предлагат хляб на по-висока цена заради увеличени разходи.
„Ние не искахме да повишаваме цената на хляба, но държавата ни го наложи, след като от 1 януари ДДС ставката се вдигна от 0 на 20%. Това автоматично доведе до повишение от 20%", заяви за БТА Аделин Дермански, управител на „Мелиса" ООД-Ловеч. Дружеството е един от най-големите хлебопроизводители в региона. Основано е през 1998 г., има 2 собствени производствени бази.
От началото на 2025 г. доставната цена на 650-грамовия хляб „Добруджа" – най-масовия вид, произвеждан от ловешката фирма – е 1,56 лв. До края на 2024 г. производителят го е предлагал на търговците за 1,30 лв. „Увеличението е точно с 26 стотинки, колкото е 20-процентният ДДС", подчерта Дермански.
По думите му в цяла Европа с изключение на Дания, една от страните с най-висок ДДС – 25%, няма държава с данък от 20% на храни, лекарства и книги. „В една Турция, която се твърди, че е изостанала страна, налогът е 9%. А в България, понеже е много напреднала, е 20%", възмущава се хлебопроизводителят.
Според него предстои ново нарастване на цената на хляба заради още 2 увеличения, влезли в сила от 1 януари т.г. – на електроенергията и на минималната работна заплата. Засега Дермански не се ангажира да прогнозира точно с колко, тъй като дружеството му все още не е направило необходимите изчисления.
Боян Цветанов, собственик на закусвалня в Ловеч, заяви, че няма да вдига цената на тестените изделия, защото ако стане твърде висока, ще загуби от своите клиенти.
С по 30 до 50 стотинки е повишението на цената на хляба от днес в един от кварталните хранителни магазини в Ловеч, обяви магазинерът Росица Колева. По думите ѝ хората продължават да купуват хляб, коментирайки повишението на цената, но казват: „Гладни ли да стоим?!".
Колева като магазинер засега няма да намали обема на заявките, но смята да го направи, ако види, че има отлив на купувачи.
В магазинната мрежа в Плевен хлябът поскъпна, но засега местните пекарни запазват цената на изделията си, установи репортерска проверка на БТА.
С между 10 и 20 стотинки на бройка е по-скъп от новата година в търговската мрежа на Плевен хлябът, произвеждан от двата основни хлебозавода от региона – „Хлебопроизводство и сладкарство" ЕООД-Троян и „Хлебозавод Плевен" ЕООД, съобщи репортер на агенцията.
Местните пекарни засега задържат цените. Едната от причините е, че все още работят с брашно, доставено на старите цени.
„Неизбежно е и ние да вдигнем цените. Връща се високата ставка на ДДС. От Нова година се увеличава минималната работна заплата. Само заради нея разходите на фирмата се увеличават с 20%. Брашното също ще дойде с ново ДДС", коментира управителят на пекарна в централната част на града Кристиян Георгиев.
По думите му следващата седмица ще пресметнат какъв е минималният вариант за увеличение, защото въпросът за фирмите в бранша е на оцеляване.
Според него не ДДС е основният проблем, а цените на електроенергията, която е достигала (в пикови моменти - бел. ред.) до 1100 лв. за мегаватчас.
„Създали сме добър колектив. Не искам да освобождавам хора от персонала, защото трудно се намират. Проблемът с кадрите е голям, защото при нас почти всичко се прави на ръка", добави Георгиев.
Управителят на фурна „Славянка" Милен Попов е убеден, че тенденцията за цената на хляба и хлебните изделия е нагоре и ново увеличение тепърва предстои. „Причините за още по-високи цени са компенсацията на тока, каквато вероятно вече няма да има, и по-високите заплати. Не мисля, че ще има отлив на клиенти. Хората не могат да спрат да купуват хляб", категоричен Попов.
„За нас, пенсионерите, новите цени не са добри. Ние броим стотинките. Защо вдигат ДДС точно за хляба? Намаляваме консумацията. Купуваме само типов хляб и този, който взех, ще го ядем няколко дни", заяви о.з. полковник Неделчо Пироев, клиент в един от магазините.
По-скъп хляб ще продават от понеделник в Монтана, съобщи „Нова телевизия”. Промяната е заради връщането на ДДС ставката на 20%
Все още някои от хлебопроизводителите не са променили цената на хляба. Това обаче ще стане до часове и така бял хляб ще ни струва над 2 лева. В Монтана и региона местните хлебопроизводителите ще повишат цената на хляба от понеделник.
„До последно чакахме да видим дали ще има продължаване на този мораториум, но щом няма такова удължаваме, започваме да начисляваме. Носим касови апарати за преправяне и начислявайки тези 20% към цената, няма как да не даде отражение“, обясни хлебопроизводителят Серафим Василев.
Брашното също вече идва с нова цена при хлебопрозиводителите. „106 лева – мисля, че тонът е нагоре и това рефлектира веднага на цената на хляба. Сложили са ми ДДС. От днес включително съм заредил и е с новата цена“, заяви Василев.
Хлебопроизводителите обаче не са убедени, че цената на хляба няма да продължи да върви нагоре. „Повишавайки ел. енергия, вода, природен газ – всичко това е плюс ДДС, което се връща към хляба. Ако се увеличи с 20%, мисля, че няма да може да компенсира всичките други увеличения“, посочва той. А хората коментират, че всяко увеличение е дупка в бюджета им.
Цената на хляба нараства и във Враца, предаде БТА. Причината е връщането на 20-процентов ДДС за това производство.
Според двама от цитираните от агенцията хлебопроизводители от Враца поскъпването също е с 20% и няма да има допълнително увеличение заради по-високата цена на тока.
„Увеличихме цената на хляба си с 20% и това създава известни проблеми, но хората разбират, че не зависи от нас и няма негативно отношение", коментира Ивайло Димитров, един от собствениците на фирма, произвеждаща хляб. Тя доставя насъщния в региона, включително и в София.
По думите на Димитров на този етап от фирмата не планират друго увеличение заради новата цена на електроенергията. „Поемаме я за своя сметка заради конкуренцията. Не е добре, но това е положението. Цената се определя от пазара и трябва да се съобразяваме с него", каза още Димитров.
При други производители поскъпването на готовия хляб надхвърля 20%, а при трети промяната в ДДС-ставката още не е отчетена.
С 30 стотинки поскъпна хлябът в Перник, увеличение има и при тестените изделия, съобщиха за БТА пекари и производители.
„Повиши се цената на хляба – точно с 20%. Бяхме предупредени от доставчиците още на 30 декември. Хората също не бяха изненадани от поскъпването. Довчера хлябът струваше 1,90 лв., а сега е 2,30 лв. – точно колкото е ДДС ... Само един дядо дойде да ме попита колко струва хлябът, за да си направи сметката за месеца", коментира Володя Митов, собственик на магазин в центъра на Перник.
Митов посочи, че се е наложило много бързо да се пренастроят и касовите апарати, които до вчера са отчитали продукта без ДДС, а от днес вече с ДДС.
Георги Ваклинов е собственик на пекарна за закуски. Той изрази силно притеснение, защото по думите му няма как да се повиши драстично цената на баничката например. На този етап, закуската струва на различните места в Перник от 2,20 лв до 2,40 лв.
„Още днес ни заредиха с по-скъпо брашно. Тепърва ще правим изчисления на цената, защото ни притискат и другите обстоятелства като повишение на минималната работна заплата, с това се очаква да ни скочи и наемът на помещението. Цените на тока и водата също се вдигнаха. Хората все повече изнемогват, все по-рядко си позволяват храна навън", сподели Ваклинов.
Той изтъкна, че вече 5 години е в бизнеса с тестени изделия и наблюдава застой в оборота, което говори за липсата на покупателна способност у клиентите. За този период цените на закуските са се вдигнали 3 или 4 пъти, твърди собственикът на пекарна.
Хлябът в Дупница поскъпна с 20% и търговци обясняват, че това е зарадии върнатия ДДС – досега ставката беше нулева, както и заради поскъпването на тота, увеличението на минималната работна заплата и др., съобщи БНР.
Вече няма хляб в града под 2 лева независимо от марката, грамажа и доставките.
Нагоре са и закуските - банички, милинки и други.
В Пазарджик цената на хляба е увеличена в цялата магазинна мрежа. Повишението варира между 20 и 30 стотинки, а при черния хляб със семена скокът достига 40 стотинки.
Според търговците клиентите все още не реагират, тъй като пазаруването след новогодишните празници е слабо.
„Върнаха ДДС-то с 20 % и се увеличи. Зависи от вида хляб – различно е".
„Всичко вдигат, как да съм доволна?!".
„Безалкохолното поскъпна с 15-20%. Да очакваме да вдигнат всичко – бирата, алкохола... По-фрапантно ще е при цигарите", коментират търговци и потребители.
Хлябът в Хасково поскъпна с 30 стотинки. От 2 януари най-купуваният хляб от 650 грама, произведен в хасковския хлебозавод, струва 1,75 лв.
Увеличението е основно заради връщането на ставката от 20% на ДДС за хляба и брашното от началото на 2025 г. Косвеният налог беше премахнат като антикризисна мярка заради пандемията от Covid-19, но нейният срок на действие изтече в края на миналата година и не бе удължен от Народното събрание.