Начало » Хоби земеделие » Малката градина
18.12.2024 г.

Ползите от минусовите температури и замръзването през зимата

Практика
Ползите от минусовите температури и замръзването през зимата

sinor.bg

Зимата е време за почивка на почвата и растенията. Студът може да създаде неприятности, ако не се полагат достатъчно грижи за опазване на овощните дървета и многогодишните култури, но може да бъде и полезен. И понеже необичайните високи температури през тези дни отново изправят фермерите на нокти, да се надяваме, че обещаното застудяване за новогодишната нощ най-после ще ни напомни за мразовитите дни, които все още ги имаше в началото на века. 

Градинарите, които отглеждат бобови култури, знаят добре, че замръзването е отличен лек срещу хоботниците. Освен това семената на много растения се нуждаят от ниски температури, за да поникнат и да се развиват добре. За да се предотврати загубата на жизнеспособност на семената при ниски температури, те трябва да бъдат много добре изсушени.

Известно е, че замръзването има пагубен ефект върху много градински вредители. Например паяообразните акари са много чести обитатели на оранжериите. Те могат спокойно да зимуват не само в почвата, но и зад рамките, както и в пукнатини в конструкциите. Когато почвата е дълбоко обработена и горният слой е обърнат, тогава нощенките, някои видове бръмбари и дори телените червеи умират.

Има още едно голямо предимство на замръзването – чрез него се подобрява плодородието на почвата. Когато влагата в почвата замръзне, тя се разширява и разпада на повече частици – разрохква се. С няколко цикъла на замръзване и размръзване се образува специална структура на почвата, която насърчава развитието на полезна микрофлора и увеличава разнообразието на почвената биота. В почвата се образуват капилярни мрежи, които значително подобряват водния режим, повишават плодородието на почвата, което помага за по-добър растеж и развитие на растенията.

За да сработи този метод, необходимо е земята да замръзне, а след това да се размръзне. За целта снегът може да се премества от участъци, на които няма предзимно засадени или многогодишни растения.

Между другото, снегът е източник на азот и сяра. Добре е да покрием със сняг лехите със зимен чесън и лук, да го внесем в оранжерията, да покрием многогодишните растения, включително розите и ягодоплодните. Той ще бъде полезен за всички растения, които имат нижда от азотно подхранване и достатъчно влага в началото на вегетационния период.

Снегът е естествена изолация, която предпазва кореновата система на растенията от внезапни температурни промени. Той е бариера срещу студените зимни ветрове и ерозията на почвата.

Ползите от минусовите температури и замръзването през зимата
2352
 

Последни материали
Виж
ДФЗ изплати 122 млн. лв. обвързана подкрепа на 11 883 животновъди
Над 40 хиляди българи си искат старите сортове
Сложни дискусии по нов европейски регламент за хибридите
Практика
Ползите от минусовите температури и замръзването през зимата
Втора част от поредицата
Ставки за обвързаната подкрепа за високопланински овце и кози – промени в Стратегическия план
Такси за оценка на Центъра за оценка на риска по хранителната верига в сила от 1 януари 2025 година
ДФЗ
Платени са над 1 млн. лв. на лозарите за борба с вредителите
Свързани материали
Виж
Докладите за щети от измръзване на зърното в Източна Украйна и Южна Русия бяха пренебрегнати
Кога трябва да се притесняваме от измръзване?
Колко студоустойчиви са овошките?
Практика
Овощарите трябва да познават рисковете от топлите зими
Очаква се размерът на помощта да бъде около 700 лева на декар
Обезщетяват овощари от Сливенско за 100 процента измръзвания през март
Критични температури при овошките и методи на защита от слана и измръзване
Студоустойчивост на овощните култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини