Начало » Новини » Страната
17.12.2024 г.

От днес се приемат проекти за най-добър младежки стартъп в България

Конкурсът е отворен за всички на възраст между 18 и 29 г.
От днес се приемат проекти за най-добър младежки стартъп в България

От днес се дава начало за кандидатстване от начинаещи компании в бизнеса, за четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс „Най-добър младежки стартъп в България 2025“, организиран от Фонд на фондовете (ФнФ) и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ). Първият етап на конкурса е отворен за кандидатстване от 17 декември и ще продължи до 16 март 2025 г. Той се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа.

„Най-добър младежки стартъп в България 2025“ стартира за четвърта поредна година с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за реализация на новаторските им идеи. С фокус върху иновациите, икономическия прогрес и устойчивото развитие, инициативата предлага уникална възможност за младежите да получат практическо обучение и менторство, както и достъп до дялови инвестиции. Целта му е не само да стимулира личностното и професионално израстване на участниците, но и да допринесе за изграждането на устойчива предприемаческа екосистема в страната.

За първа година конкурсът дава възможност за кандидатстване в три категории: Future Unicorns - за иновативни стартъпи, Business Stars - за малки и семейни бизнеси и SDG Dragons - за социални и екологични предприемачи, които обхващат разнообразни идеи с глобален, локален или устойчив фокус. Участници могат да бъдат всички на възраст 18-29 г. с вече изграден стартъп или само с бизнес идеи.

„Най-добър младежки стартъп в България 2025“ ще се проведе на няколко етапа. Първият обхваща периода между 17 декември 2024 г. и 16 март 2025 г. В него всеки младеж или младежки екип с добра идея и вдъхновение за предприемачество, могат да се регистрират с по-опростена процедура. При екипно участие е достатъчно само един от членовете на екипа да бъде в младежката възрастова група.

Вторият етап на състезанието включва тест за предприемачески умения, подготовка за представяне пред инвеститори, онлайн и присъствени презентации пред жури.

В края на април на церемония по награждаването ще станат известни победителите и техните проекти. В процеса на провеждане на конкурса участниците ще имат възможност да генерират идеи и да участват в обучения и менторски сесии, насочени към иновативни бизнес идеи, развитие на успешни стартъпи и усъвършенстване на предприемаческите умения.

Инициативата се провежда за трета поредна година и привлича проекти на млади хора от цялата страна. Конкурсът е трамплин за успешно осъществяване на планове за собствен бизнес във всички сектори на икономиката и цели да повиши предприемаческата култура на младите хора в България, включително за генериране и развитие на идеи, бизнес планиране, маркетинг, представяне пред инвеститори и др. В първото си издание през 2022 г. конкурсът привлече 36 проекта, а миналата година участниците бяха над 50. Автори бяха студенти или завършили вече образованието си възпитаници на 17 български и 7 чужди университета. До състезанието бяха допуснати и ученици горен курс от 7 български гимназии. Конкурсът е подкрепил акселерирането на идеи от различни области – финтех, електронна търговия, рециклиране, виртуална реалност, приложения на изкуствен интелект, електромобилност, образование, агротехнологии и градско земеделие, кариерно развитие, гражданско общество, архитектура, творчески дейности и др. Най-силните проекти получиха директна инвестиция или успяха на по-късен етап да привлекат финансиране.

Основни партньори на националния конкурс са Стопанският факултет към СУ, Европейската комисия и Founder Institute Eastern Europe. Проектът получава ценна подкрепа от Обединена българска банка, Българска фондова борса, София Тех Парк и Фондация „Клийнтех България“. Сред научните и академичните партньори са БАН, Асоциация на младите учени, Университетът за национално и световно стопанство, Технически университет – София, Нов български университет и Институт GATE. Инвеститорите, които също участват активно, включват Иновейшън Кепитъл, Витоша Венчър Партнърс, Морнингсайд Хил, Ню Вижън 3, Силвърлайн Кепитъл, Сис Кредит, Bulgarian Angels Club и Sofia Angels Ventures. Осем акселераторски програми, десет институционални партньори и над десет подкрепящи партньори допълват екосистемата от партньори, които правят конкурса едно от най-значимите събития за развитие на младежкото предприемачество в България. В инициативата се включват и редица ментори от България и чужбина с богат професионален опит в стартъп и предприемаческата екосистема.

Внушителният награден фонд включва възможност за финансиране с дялови инвестиции, специални награди, менторски часове, стажове, участия в национални и международни акселератори и конференции, медийно представяне, парични и поощрителни награди и др. Участниците ще могат да усъвършенстват уменията си и да натрупат опит и контакти благодарение на множество нетъуркинг събития, срещи с инвеститори, бизнес ангели и успешни стартъпи, предприемачески и SDG игри и други възможности.

Фонд на фондовете и Софийският университет канят всеки млад предприемач в България да се включи в инициативата, за да превърне идеите си в реалност.

От днес се приемат проекти за най-добър младежки стартъп в България
2120
 

Последни материали
Виж
Винетка може да бъде купена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация
Винетки на старите цени можете да купите до 30 април
САЩ заплаши Мексико с нови селскостопански мита, ако не разреши пръскане срещу смъртоносна муха
Решение на Конституционния съд
Отпадат лесните разрешителни за изграждане на солари в нивите
След валежите
На растителнозащитния фронт става опасно горещо!
След значителни промени при вносителите извън основния клиент ЕС
Износът на яйца от Украйна нарасна двойно през първото тримесечие
Макар и в количества далеч под дългогодишните средни резултати
В Мароко чакат първи ръст на реколтата от зърно след 7 години суша
Свързани материали
Виж
Кандидатствайте!
BASF отново ще награди стартъпи и новатори в България
Предстоящо
На 22 май Аграрният университет посреща делегация от ЕС
Първите три фирми ще получат финансови награди
До 10 март кандидатствайте за стартиращи земеделски фирми с Китай и Европа
В областта на стратегията “От фермата до трапезата“
BASF приема заявления за финансиране на стартъпи и иновативни проекти в България
България е на опашката и в тази област
Време е да излезем от „бебешката възраст” за стартъпите
За политиката спрямо стартъпите
Мария Габриел с награда за подкрепа на стартиращите фирми
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини