Начало » Новини » Страната
17.12.2024 г.

От днес се приемат проекти за най-добър младежки стартъп в България

Конкурсът е отворен за всички на възраст между 18 и 29 г.
От днес се приемат проекти за най-добър младежки стартъп в България

От днес се дава начало за кандидатстване от начинаещи компании в бизнеса, за четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс „Най-добър младежки стартъп в България 2025“, организиран от Фонд на фондовете (ФнФ) и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ). Първият етап на конкурса е отворен за кандидатстване от 17 декември и ще продължи до 16 март 2025 г. Той се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа.

„Най-добър младежки стартъп в България 2025“ стартира за четвърта поредна година с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за реализация на новаторските им идеи. С фокус върху иновациите, икономическия прогрес и устойчивото развитие, инициативата предлага уникална възможност за младежите да получат практическо обучение и менторство, както и достъп до дялови инвестиции. Целта му е не само да стимулира личностното и професионално израстване на участниците, но и да допринесе за изграждането на устойчива предприемаческа екосистема в страната.

За първа година конкурсът дава възможност за кандидатстване в три категории: Future Unicorns - за иновативни стартъпи, Business Stars - за малки и семейни бизнеси и SDG Dragons - за социални и екологични предприемачи, които обхващат разнообразни идеи с глобален, локален или устойчив фокус. Участници могат да бъдат всички на възраст 18-29 г. с вече изграден стартъп или само с бизнес идеи.

„Най-добър младежки стартъп в България 2025“ ще се проведе на няколко етапа. Първият обхваща периода между 17 декември 2024 г. и 16 март 2025 г. В него всеки младеж или младежки екип с добра идея и вдъхновение за предприемачество, могат да се регистрират с по-опростена процедура. При екипно участие е достатъчно само един от членовете на екипа да бъде в младежката възрастова група.

Вторият етап на състезанието включва тест за предприемачески умения, подготовка за представяне пред инвеститори, онлайн и присъствени презентации пред жури.

В края на април на церемония по награждаването ще станат известни победителите и техните проекти. В процеса на провеждане на конкурса участниците ще имат възможност да генерират идеи и да участват в обучения и менторски сесии, насочени към иновативни бизнес идеи, развитие на успешни стартъпи и усъвършенстване на предприемаческите умения.

Инициативата се провежда за трета поредна година и привлича проекти на млади хора от цялата страна. Конкурсът е трамплин за успешно осъществяване на планове за собствен бизнес във всички сектори на икономиката и цели да повиши предприемаческата култура на младите хора в България, включително за генериране и развитие на идеи, бизнес планиране, маркетинг, представяне пред инвеститори и др. В първото си издание през 2022 г. конкурсът привлече 36 проекта, а миналата година участниците бяха над 50. Автори бяха студенти или завършили вече образованието си възпитаници на 17 български и 7 чужди университета. До състезанието бяха допуснати и ученици горен курс от 7 български гимназии. Конкурсът е подкрепил акселерирането на идеи от различни области – финтех, електронна търговия, рециклиране, виртуална реалност, приложения на изкуствен интелект, електромобилност, образование, агротехнологии и градско земеделие, кариерно развитие, гражданско общество, архитектура, творчески дейности и др. Най-силните проекти получиха директна инвестиция или успяха на по-късен етап да привлекат финансиране.

Основни партньори на националния конкурс са Стопанският факултет към СУ, Европейската комисия и Founder Institute Eastern Europe. Проектът получава ценна подкрепа от Обединена българска банка, Българска фондова борса, София Тех Парк и Фондация „Клийнтех България“. Сред научните и академичните партньори са БАН, Асоциация на младите учени, Университетът за национално и световно стопанство, Технически университет – София, Нов български университет и Институт GATE. Инвеститорите, които също участват активно, включват Иновейшън Кепитъл, Витоша Венчър Партнърс, Морнингсайд Хил, Ню Вижън 3, Силвърлайн Кепитъл, Сис Кредит, Bulgarian Angels Club и Sofia Angels Ventures. Осем акселераторски програми, десет институционални партньори и над десет подкрепящи партньори допълват екосистемата от партньори, които правят конкурса едно от най-значимите събития за развитие на младежкото предприемачество в България. В инициативата се включват и редица ментори от България и чужбина с богат професионален опит в стартъп и предприемаческата екосистема.

Внушителният награден фонд включва възможност за финансиране с дялови инвестиции, специални награди, менторски часове, стажове, участия в национални и международни акселератори и конференции, медийно представяне, парични и поощрителни награди и др. Участниците ще могат да усъвършенстват уменията си и да натрупат опит и контакти благодарение на множество нетъуркинг събития, срещи с инвеститори, бизнес ангели и успешни стартъпи, предприемачески и SDG игри и други възможности.

Фонд на фондовете и Софийският университет канят всеки млад предприемач в България да се включи в инициативата, за да превърне идеите си в реалност.

От днес се приемат проекти за най-добър младежки стартъп в България
1325
 

Последни материали
Виж
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Предстоящо
От 24 януари очаквайте 5-то издание на Менторската програма за бизнес дамите
Период на поникване на семената на различните култури
Свързани материали
Виж
Кандидатствайте!
BASF отново ще награди стартъпи и новатори в България
Предстоящо
На 22 май Аграрният университет посреща делегация от ЕС
Първите три фирми ще получат финансови награди
До 10 март кандидатствайте за стартиращи земеделски фирми с Китай и Европа
В областта на стратегията “От фермата до трапезата“
BASF приема заявления за финансиране на стартъпи и иновативни проекти в България
България е на опашката и в тази област
Време е да излезем от „бебешката възраст” за стартъпите
За политиката спрямо стартъпите
Мария Габриел с награда за подкрепа на стартиращите фирми
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини