На 16 ноември еврокомисарят Мария Габриел обяви началото на първия форум в страната, посветен на стартъпите в селските райони. „Startup Village Forum“ (Стартиращи компании в селските райони) е водеща инициатива на ЕС за изоставащите региони, която да насърчи научните изследвания и иновациите в селските общности, съобщиха от пресцентъра на ЕК.
„Селските райони представляват над 80% от територията на Европейския съюз и 30% от населението.
Форумът е европейска платформа, където стартиращи предприятия, инвеститори, университети, публични органи и бизнес споделят
знания и опит. Чрез съвместни действия трябва да се изпълняват иновативни проекти в селските райони.
Анализи на ЕК показват, че голяма част от високотехнологичните стартъпи избират да се развиват в селските райони. Но за целта се нуждаят от добра инфраструктура, свързаност и инвестиции в умения.
Мария Габриел даде пример с Европейския университетски алианс RUN-EU, координиран от Instituto Politécnico de Leiria в Португалия. Той свързва млади таланти с изследователи и бизнеса в селските райони за съвместно създаване на нови решения в стратегически области като индустрия, биоикономика и социални иновации.
„Свързаност, подкрепа за местните таланти и инвестиции са трите ключови елемента за създаване на иновационни екосистеми в селските райони. Разчитаме на подкрепата на кметовете и инвеститорите, а особено важна роля имат науката и младите хора. Иновациите са шанс за селските райони заедно с всички тях те да
доведат до конкретни решения за справяне с обезлюдяването, достъпа до услуги и развитието им“, коментира още Мария Габриел.
По време на вчуерашния форум са откроени възможностите, предоставяни от новите програми и инициативите в ресора на комисар Габриел в подкрепа на предприемачите. Това са „Хоризонт Европа“, Европейският институт за иновации и технологии, Европейският иновационен съвет и програма „Еразъм+“, по които са обявени покани за представяне на предложения. Днешният форум е стъпка напред в подкрепата на ЕС по отношение на т.нар. „интелигентни села“ и ролята им за даване на повече положителни перспективи за селските райони на континента.