Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
18.11.2024 г.

Не подценявайте житните мухи – продължение

Не подценявайте житните мухи – продължение

Синор БГ продължава представянето на още два вида от сем. Chloropidae: Meromyza nigriventris (житна класова муха) и Lasiosina cinctipes (ечемична муха). M. nigriventris е зеленикаво жълта муха. Върху горната страна на гръдния дял минават три тъмни ивици. Средната е най-дълга. Възможно е при някои индивиди ивиците да се сливат към коремчето. Върху коремния дял от горната страна личи светъл белег, наподобяващ буквата „П”. Крилата са безцветни и прозрачни. Мухата достига на дължина 3 - 4 мм.

Житната стъблена муха (Chlorops taeniopus) е изключително опасен вид за пшеницата

Яйцето е бяло и набраздено. Ларвата мени цвета си с напредването на възрастта. Отначало е белезникава, но в трета възраст става зелена.

Житната класова муха има две поколения за година. Прекарва зимата по пирея и есенниците като ларва. Какавидите се образуват през пролетта. Пупариумът е жълтеникаво зелен. Мухите от новото поколение се появяват през втората половина на април. Те са полово зрели и в края на месеца започват да снасят яйца. Женската муха снася от двете страни на листата и по стъблото 40 яйца. Това продължава около 20 дена. Излюпването става  след около 8 дни. Новите ларви се вгризват в стъблото. При това повредите приличат на тези, причинени от шведската муха. При разрез на повреденото стъбло се открива спирален канал. Ларвата постепенно стига до основата на стъблото. Една ларва поврежда повече от едно растение преди да завърши развитието си. На по-късен етап от развитието на растенията повредите могат да бъдат открити по зачатъците на класовете, а след проникване между плевите – по завръзите и зърната. Понякога в житните посеви може да бъде наблюдавано белокласие. Мухите от лятното поколение летят в края на юни. Те мигрират в площите с треви от сем. Бобови. Половата зрелост настъпва през есента. Снасянето на яйцата става по дивите житни и по есенниците. Излюпените ларви навлизат в стъблото.  

Ечемичната муха (L. cinctipes) е дребна, има охрен цвят с лек отблясък. Гърдите са жълти и по тях личат три надлъжни тъмни пояса. Коремчето е сиво.Третото членче при женските е черно, а при мъжките – синьо.

Ларвата е прозрачна, дълга 5 – 6 мм. Предният и край е леко надебелен. Какавидата е тъмнокафява, дълга до 4 мм.

Видът има две поколения годишно. Зимуват ларвите, скрити в стъблата на дивите житни треви. Ларвите какавидират през пролетта. Новото поколение мухи се появява през втората половина на май. След оплождането женските снасят яйцата по листата на ечемика. Новите ларви влизат в пазвите на последния обвивен лист. Нападат класчетата  и се хранят със зърното. При масово нападение от ларвите на ечемичната муха класовете могат да бъдат напълно унищожени. При оглед на болните растения е видно вълнообразното изкривяване на осилите. Класовете често остават празни. Нерядко класът на нападнатите растения остава скрит в пазвата на последния лист. Ларвите завършват развитието си след около три седмици. Какавидирането става в мястото на хранене.

Мухите от новото поколение излитат през юли. Те снасят яйца по ливадните треви, където ларвите от лятното поколение остават да зимуват.

(Следва продължение)

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита  

Не подценявайте житните мухи – продължение
1383
 

Последни материали
Виж
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Свързани материали
Виж
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Германците също са разочаровани от новата реколтата
Реколта 2024: Фермерите във Франция очакват огромни загуби
Приаксор® - Фунгицид №1 за второ третиране в житни култури!
Технология за растителна защита при житни култури на Corteva agriscience™ с продукти за 2023г.
Иновации в житни култури от БАСФ
Защо есенното подхранване с микроелементи е толкова важно за зимните житни култури?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини