Дъждовното време намалява добивите и провокира развитието на болести по житните култури във Франция и Германия. Най-сериозно е положението във Франция и напоследък експертите представят все по-мрачни прогнози за реколтата от пшеница в тази важна за европейското, а и за световното зърнопроизводство държава.
Анализ: Цените на пшеницата ще се покачат в по-дългосрочна перспектива
Френската асоциация на производителите на пшеница AGPB (L'Association générale des producteurs de blé) според Аgrarheute алармира за очакван драстичен спад с 10 млн.т в производството на пшеница в сравнение със средните дългогодишни стойности – до 26 млн. тона само. Според разчети на браншовата организация щетите за местните зърнопроизводители през тази година могат да надхвърлят 1,6 млрд. евро. По покана на AGPB, обезпокоен от мрачната перспектива френският министър на земеделието Марк Фено предприе специално пътуване до най-засегнатите райони в Ер и Лоар за да придобие пряка представа за щетите на полето и тежкото положение на стопаните. Фермерите настояват за незабавна помощ и за дългосрочна подкрепа.
Германците също са разочаровани от новата реколтата, като прогнозните данни непрекъснато се влошават, коментират от Аgrarheute. Международният съвет по зърното (IGC) очаква германската зърнена реколта да бъде с 6% по-малка от миналогодишната. Според проучването на Аgrarheute 60 на сто от 2463 анкетирани заявяват, че реколтата им е под средната. Не само данните за добивите са разочароващи, но качествените показатели на зърното и преди всичко съдържанието на протеин. Това е причината за повишение на премиите за качествена пшеница в Германия, но в същото време търговията е много ограничена, защото фермерите задържат продажбите.
Анализаторите коментират, че въпреки неблагоприятните перспективи за производството на пшеница в основните страни производителки в Евросъюза (Франция и Германия ) цените на хлебното зърно се задържат на ниско равнище защото предлагането на световния пазар е много голямо. Северна Америка и Русия очакват добри печалби. Реколтата от зимната пшеница скоро ще бъде напълно прибрана в САЩ, а освен това и състоянието на посевите от пролетна пшеница там се оценява като много добро ( „77% в много добро – отлично състояние”). Според Anna-Maria Buchmann пшеницата все още се предлага много евтино от черноморските пристанища и едва ли някой се натиска да купува зърно от западноевропейски произход..
Източник: Agraheute „Ernte 2024: Landwirte in Frankreich erwarten massive Einbußen”