Начало » Хоби земеделие » Малката градина
07.11.2024 г.

Карантинна опасност – картофен молец

Карантинна опасност – картофен молец

Всеки производител на картофи знае какво представлява колорадският бръмбар и какви сериозни щети може да причини. Днес те са изправени пред още по-голяма опасност – картофен молец.

Картофеният молец (Phthorimaea operculella Zeller) е изключително опасен тропически вредител, който нанася щети не само по картофите, но и по други култури от семейство Картофови – домати, патладжан, пипер, тютюн, изхранва се също с плевелни растения.

Картофеният молец уврежда растенията на участъка, а през зимата продължава пагубната си дейност в местата за съхранение. В резултат на това повредените грудки не могат да се използват за семенен материал, а понякога дори за храна. Ако не вземем превантивни мерки, тогава може да загубим цялата реколта не в градината, а в хранилището, на привидно „безопасно“ място.

Специалистите съветват да се използва инсектицид (Кораген 20 СК, Метеор – широкоспектърен инсектицид или друг подходящ), който може да реши проблема с няколко пръскания, но това трябва да стане навреме. Важно е да отбележим, че е добре препаратите, с които се пръска да се редуват, като се спазват строго указанията на производителя.

Молците са много трудни за забелязване, което ги прави още по-опасни. Ето защо е много полезно да се третират семенните клубени с широкоспектърни инсектициди. Това ще защити както грудките, така и надземните части почти през целия вегетационен период, което означава, че вредителят няма да има шанс да атакува насажденията.

Специалистите отбелязват, че заразяването с картофен молец се случва предимно на полето, но основна вреда нанася при съхранение. Вредителят изяжда очите и прониква в пулпата, кората се набръчква, а в проходите се натрупват екскременти, оплетени в паяжини. Това прави клубените практически негодни за употреба.

Молецът умира, ако температурата е под +6 градуса по Целзий, но при по-високи температури се размножава много бързо и до пролетта клубените ще се разпрашат напълно.

Какво да правим?

Картофеният молец е един изключително опасен вредител, който може да развие до осем поколения годишно – зависи от условията. Най-напред минира листата, а ларвата се храни с паренхима между долния и горен епидермис. След изсъхване на листата ларвата на картофения молец минира стъблото по посока клубените. Повредите, които нанася доматеният молец Тута абсолюта и тези на картофения външно почти не се различават, защото и двата започват от листата, като ги минират.

Успешно се повлиява от биологичния препарат Ним Азал Т/С. Когато надземните части са обработени, тогава веднага след вгризване ларвата поема активното вещество и спира развитието си.

За възрастните насекоми с голям успех се ползват феромоновите уловки – за прогноза и развитие на отделните поколения.

Биологичните препарати са безвредни за хората, но имат активно действие само няколко дни, което означава, че трябва да се следи редовно състоянието на картофите и при необходимост да се обработват отново.

Карантинна опасност – картофен молец
346
 

Последни материали
Виж
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Свързани материали
Виж
Причини за деформацията на картофените клубени
Ръстът е с 9 на сто на годишна база заради повечето засадени площи
Обилната реколта от картофи в Германия се очаква да натисне цените им
Второто тримесечие на 2024 г.
Селскостопанските цени на продукцията и суровините в ЕС продължават да намаляват
Местният бранд неслучайно е прочут в цяла България
В Самоков почетоха картофа с фестивал и състезания
С цел популяризиране на местното производство и туризма
В събота се провежда празникът на самоковския картоф
Калцият блокира развитието на кафяво гниене при картофите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини