Начало » Хоби земеделие » Малката градина
07.11.2024 г.

Карантинна опасност – картофен молец

Карантинна опасност – картофен молец

Всеки производител на картофи знае какво представлява колорадският бръмбар и какви сериозни щети може да причини. Днес те са изправени пред още по-голяма опасност – картофен молец.

Картофеният молец (Phthorimaea operculella Zeller) е изключително опасен тропически вредител, който нанася щети не само по картофите, но и по други култури от семейство Картофови – домати, патладжан, пипер, тютюн, изхранва се също с плевелни растения.

Картофеният молец уврежда растенията на участъка, а през зимата продължава пагубната си дейност в местата за съхранение. В резултат на това повредените грудки не могат да се използват за семенен материал, а понякога дори за храна. Ако не вземем превантивни мерки, тогава може да загубим цялата реколта не в градината, а в хранилището, на привидно „безопасно“ място.

Специалистите съветват да се използва инсектицид (Кораген 20 СК, Метеор – широкоспектърен инсектицид или друг подходящ), който може да реши проблема с няколко пръскания, но това трябва да стане навреме. Важно е да отбележим, че е добре препаратите, с които се пръска да се редуват, като се спазват строго указанията на производителя.

Молците са много трудни за забелязване, което ги прави още по-опасни. Ето защо е много полезно да се третират семенните клубени с широкоспектърни инсектициди. Това ще защити както грудките, така и надземните части почти през целия вегетационен период, което означава, че вредителят няма да има шанс да атакува насажденията.

Специалистите отбелязват, че заразяването с картофен молец се случва предимно на полето, но основна вреда нанася при съхранение. Вредителят изяжда очите и прониква в пулпата, кората се набръчква, а в проходите се натрупват екскременти, оплетени в паяжини. Това прави клубените практически негодни за употреба.

Молецът умира, ако температурата е под +6 градуса по Целзий, но при по-високи температури се размножава много бързо и до пролетта клубените ще се разпрашат напълно.

Какво да правим?

Картофеният молец е един изключително опасен вредител, който може да развие до осем поколения годишно – зависи от условията. Най-напред минира листата, а ларвата се храни с паренхима между долния и горен епидермис. След изсъхване на листата ларвата на картофения молец минира стъблото по посока клубените. Повредите, които нанася доматеният молец Тута абсолюта и тези на картофения външно почти не се различават, защото и двата започват от листата, като ги минират.

Успешно се повлиява от биологичния препарат Ним Азал Т/С. Когато надземните части са обработени, тогава веднага след вгризване ларвата поема активното вещество и спира развитието си.

За възрастните насекоми с голям успех се ползват феромоновите уловки – за прогноза и развитие на отделните поколения.

Биологичните препарати са безвредни за хората, но имат активно действие само няколко дни, което означава, че трябва да се следи редовно състоянието на картофите и при необходимост да се обработват отново.

Карантинна опасност – картофен молец
2762
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Пиле с картофи
Семенните картофи може да се заразят и в хранилищата
Половината от потребностите на пазара вече се осигуряват от внос
Нарасналите разходи отказват румънските фермери от картофите
Русия обяви квоти за безмитен внос на картофи, моркови и ябълки
Цените в края на 2024 година са с около 18 на сто надолу на годишна база
Реколтата от картофи в Полша нарасна, но при съмнително качество
Пълнени картофи със сирене и яйца
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини