Водните лукове (каба) се отглеждат като двугодишна култура или чрез предварително производство на разсад, или чрез засяване направо на постоянно място без разсаждане, а само чрез еднократно или двукратно прореждане. Луковиците са сравнително едри, сочни и със сладък вкус, но не издържат на продължителен транспорт и съхранение. За отглеждане на лук глави чрез разсад се избират плодородни и структурни почви, разположени на проветриви места. Произведеният разсад рано през пролетта е готов за засаждане в края на май или най-късно в началото на юни. Един ден преди разсаждането разсадът се полива, за да се улесни изскубването му, растенията се сортират, като дребните и повредените се отстраняват, а на останалите се съкращават коренчетата и листата, за да се улесни засаждането им.
Разсаждането се извършва механизирано на петредови ленти, като разстоянието между лентите е 60 см, между редовете в лентата е 25 см, а между растенията в реда - 10 см. Дълбочината на засаждането е 3-4 см. По-дълбокото засаждане води до формиране на нестандартни, обикновено удължени луковици.
Основно грижите, които се полагат след засаждането, са поддържане на почвата чиста от плевели чрез окопаване и чрез третиране с хербициди. Успешното отглеждане на водния лук у нас е възможно само при редовно поливане. След засаждане на разсада на постоянно място е желателно мястото веднага да се полее. Следващите поливки се извършват през 5-7 дни, като засушаване се допуска като започне образуването на луковиците. Когато по-голямата част от растенията образуват луковици, поливките се възстановяват и около 2-3 седмици преди узряването им се прекратяват.
Прибирането на лука, отглеждан чрез разсад, започва през септември. Извадените луковици се оставят да просъхнат няколко дни на полето или под навеси. В зависимост от приложената агротехника от декар могат да се получат около 3 тона луковици. От в. Фермер