Начало » Новини » Страната
10.10.2024 г.

В Русия се заговори за ограничаване на износа на пшеница

Добри новини за родния фермер
В Русия се заговори за ограничаване на износа на пшеница

Участниците в зърнената търговия и в Европа и в САЩ следят с повишено внимание ситуацията в Русия, най-големият доставчик на пшеница в света. В Доклада на U.S. Wheat Associates се посочва, че „сухото време в Южния окръг на Русия, основният регион за отглеждане на зимна пшеница, предизвика безпокойство, тъй като септември отбелязва седми пореден месец с валежи под средното ниво”.  На 1 октомври Воронеж, петият по големина производител на зърно в Русия регион, обяви извънредно положение поради суша, а на 4 октомври същото стори и Орловска област на РФ. 

Междувременно, според западни търговски източници руските износители вече имат проблеми с доставките, което провокира призиви за ограничаване на износа.

Руският зърнен съюз (РСЗ) настоява за преразпределяне на експортната квота за пшеница, за да се ограничи износът и през втората половина на стопанската 2024/25  година предвид намаленото производство. В РЗС са на мнение, че износът на зърно от Русия „надвишава разумните параметри изчислени въз основа на експортния потенциал за сезона и глобалното търсене“.

На 3 октомври една от най-авторитетните в международен план руска аналитична компания SovEcon редуцира отново прогнозата си за износа на пшеница от Русия през 2024/25. Оценката за износ на пшеница е намалена от 48,1 до 47,6 млн. т.

Намаляването на прогнозата за износа на пшеница отразява лек спад в добива и очаквано увеличение на вътрешното търсене на фураж. Очаква се фуражната пшеница все повече да замества ечемика и царевицата в дажбите за фураж на добитъка“, се казва в доклада на руските експерти.

По данни на  SovEcon, през юли-септември 2024 г. за износ са натоварени  14,4 млн. тона пшеница - малко под рекордните 14,7 млн. тона за същия период година по-рано. „Доставките на пшеница през този сезон остават около исторически високите нива, което се дължи на значителните преходни запаси от пшеница и факта, че износителите работят с по-ниски маржове в сравнение с предходните сезони.“

Вследствие на агресивния износ запасите на пшеница в Русия обаче започнаха да се стопяват и според оповестените наскоро статистически данни към 1 септември спаднаха до  24,8 млн.т, което е с 14 на сто по-малко в сравнение със същия период на 2023 г.

В края на миналата седмица,  Platts (S&P Global Commodity Insights) коментира, че „руският пазар на пшеница се изкачи до най-високата цена от края на юни на фона на влошаващата се суша и по-ниските прогнози за производство”. Според мониторинга на една от най-авторитетните агенции цената на руската пшеница се е повишила с 4,3% през последните две седмици и сега е на най-високото равнище от 26 юни 2024 г. -  $228,50 за тон FOB за пшеница 12,5% за товарене през втората половина на октомври – първата половина на ноември ($237-245FOB пазарна цена към 5.10.23 г.).

Черноморска пшеница, цена

Египет, безспорно остава най-големият купувач на руска пшеница, дори без да броим последната мащабна сделка за 3,12 млн.т. Само през септември, тази държава, която е най-големият купувач на пшеница в света напазарува 1,4 млн.т руско мелничарско зърно. Западни анализатори изтъкват, че египетските купувачи все повече се фокусират върху руските цени, които се считат за по-конкурентни от цените на украинската пшеница. 

На 2 октомври руското мелничарско зърнo със съдържание на протеин от 12,5%  се котираше по  $236/т CIF пристанище Александрия, в сравнение с $245/т за украинската пшеница и то с 11,5%.

Игор Валентович

В Русия се заговори за ограничаване на износа на пшеница
3055
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Не подценявайте житните мухи – продължение
Остават неожънати малко над 6000 декара с царевица
В Добричко вече засяха над милион декара с пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини