Сериозното нощно захлаждане и големите температурни разлики създават благоприятни условия за развитие на пероноспороза, известна още като фалшива брашнеста или кубинска мана. През есента тя може да причини изсъхване на листата и стъблата буквално за 3-4 дни при отглеждане на открито. В оранжерийни условия често се появява още от средата на лятото, но причините са други – прекомерно висока влажност на почвата и въздуха, а също недостатъчна вентилация.
Краставиците са култура, податлива на много болести, включително пероноспороза. Заболяването е гъбично, причинено от нисши гъби (Pseudoperonospora cubensis), а именно оомицети. Напада и други растения от семейство Тиквови – тикви, тиквички, дини, пъпеши. Патогенните спори могат да останат и оцеляват върху растителните остатъци, както и в почвата.
Мерки за борба при есенни проблеми с пероноспорозата
Есенните проблеми с пероноспорозата значително намаляват плододаването и съкращават живота на краставиците. Ранните и адекватни мерки намаляват скоростта на разпространение на болестта – незабавно отстраняване на първите заразени листа от растенията и събиране в затворени полиетиленови торби или контейнери, за да се предотврати разпространението на гъбичните спори. Мерките за борба с кубинската мана включват:
1. Много полезно е пръскането на краставиците с Тиовит Джет 80 ВГ (40-60 г на 10 л вода). Препаратът не действа, ако температурите са по-ниски от 18 градуса по Целзий. Реколтата може да се прибира само след един ден.
2. Изборът на устойчиви сортове може частично да реши проблема с кубинската мана.
3. Листното подхранване на краставиците с карбамид и добавени микроелементи (100 г на 10 л вода) значително удължава живота на растенията.
4. Кореновото подхранване с фосфорно-калиеви торове повишава имунитета на растенията, като удължава живота и полододаването им.
5. Покриване на краставиците с полиетиленово фолио ще ги предпази от ранните есенни слани и продължителни валежи и ще повиши здравословното им състояние.
6. След като сезонът приключи и растенията загинат, всички растителни остатъци трябва да се съберат напълно и изгорят или изнесат извън участъка, а почвата да се прекопае. Спорите на пероноспорозата запазват своята жизнеспособност няколко години и отлично зимуват в растителните остатъци и почвата.
7. Спазване на правилата на сеитбообращение, като засаждане на краставици или други култури от семейство Тиквови на това място след заразяване с кубинска мана може да стане след 4 до 6 години.
Важно е да знаем, че плодовете на краставиците след заразяване с пероноспороза са безопасни за употреба в храните, защото болестта поразява листата и стъблата. Тя обаче може да повлияе на качеството им – краставиците, откъснати от заразени растения, могат да загубят характерния си вкус и аромат, да променят цвета си (пожълтяват или побеляват), както и формата и размера.