Начало » Новини » Света
02.06.2024 г.

В ЕС се очакват над средните добиви от зърно и маслодайни култури

Въпреки понижението на прогнозите на експерти на MARS през май спрямо април
В ЕС се очакват над средните добиви от зърно и маслодайни култури

Между 1 април и 18 май метеорологичните условия на територията на Европейския съюз бяха доста контрастни, като в редовния си месечен доклад за май експертите на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS) понижиха прогнозите си за добивите от основните селскостопански култури в общността през следващия селскостопански сезон, започващ на 1 юли. Ако предвижданията им обаче се оправдаят, резултатът ще надхвърли средното ниво за последните 5 години.  

Понижени са прогнозите за добивите от есенниците в Италия, Дания, Унгария и някои западноевропейски държави, докато за Испания и Португалия корекциите са в посока на повишение. Влажното време в Западна Европа, Дания и северна Италия доведе до значително увеличение на вредителите по посевите и до забавяне на сеитбата, което ще се отрази на добивите от пролетните култури. Същевременно в източна Германия и Полша недостигът на влага в почвата вече не е толкова значим, но в южна Италия топлото и сухо време се отразява зле на развитието на есенниците.

Отчитайки посочените фактори, експертите на MARS понижиха прогнозата си за добивите от мека пшеница в ЕС до 5,92 тона от хектар при очаквани 5,93 тона отг хектар през април и ожънати 5,87 тона от хектар средно за последните 5 години. За твърдата пшеница спадът е до 3,45 тона от хектар от очаквани през април 3,47 тона от хектар и средно 3,44 тона от хектар за последните 5 години. При рапицата предвиждането е понижено до 3,21 тона от хектар от очаквани 3,26 тона от хектар през април и 3,18 тона от хектар средно за последните 5 години, а при соята – до 2,82 тона от хектар от прогнозирани 2,86 тона от хектар през април и средно 2,74 тона от хектар за последните 5 години.

Малко по-различно е положението при ечемика и пролетните култури, като там се прогнозира ръст както спрямо априлските очаквания, така и в сравнение със средните 5-годишни резултати. За есенния ечемик повишението е до 5,98 от 5,97 тона от хектар, прогнозирани през април и 5,91 тона от хектар средно за последните 5 години, а при пролетния – до 4,34 от 4,32 тона от хектар и средно 4,09 тона от хектар през последните 5 години. При царевицата предвиждането за добивите в ЕС е увеличено до 7,59 от 7,57 тона от хектар при средно 7,34 тона от хектар за последните 5 години, а при слънчогледа – до 2,25 от 2,24 тона от хектар, очаквани през април, и 2,15 тона от хектар средно за последните 5 години.

В ЕС се очакват над средните добиви от зърно и маслодайни култури
3869
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 21-27 февруари 2025 година
Температури над климатичните норми ще поддържат в покой есенниците
Гъбните комари нанасят сериозна вреда на разсада
Докладът на Еврокомисията
С визията за ОСП фермерите да очакват лесни правила още през второто тримесечие на 2025 г.
Орбан е категоричен - влизането на Украйна в ЕС е удар по европейските фермери
Предстои опростяване на настоящата законодателна рамка
ЕК публикува представата си за сектора на селското стопанство и храните в ЕС
Обемът на документацията и рискът от заразяване са основните притеснения
Новите ветеринари в Кюстендилско избягват работа със селскостопански животни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини