На 20 май изтича срокът, в който браншовите организации могат да дават предложения по всичките наредби, регламентиращи начина на кандидатстване в тазгодишната кампания по директните плащания. Голяма част от фермерите обаче имат забележки, затова по предложение на браншовиците за 17 май е насрочена среща в Министерството на земеделието и храните, където да се обсъдят исканията за промени, съобщи за синор.бг председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.
Самите предложения на членовете на всички организации се приемат до 17 май, затова е рано да се прави обобщение. Едно от основните искания, около които стопаните са се обединили, е свързано с прилагането на двете екологични схеми – за почвените подобрители и за намаляване употребата на пестициди. И при двете схеми администрацията е поставила срокове, в които земеделските производители могат да доказват с фактури, че са купили съответните торове, подобрители или препарати за растителна защита. Ако тези сроокве не са спазени, земеделците нямат право на подпомагането в годината на заявяване.
Важни моменти от наредбата за екосхемите
„Проблемът е, че много често стопаните могат да се снабдят с дадените препарати на изгодна за тях цена, затова те купуват по-големи количества, които да използват и през следващата година. В тези случаи обаче те нямат право на субсидии, защото в наредбата са дадени срокове, в които ние можем с фактури да докажем тези покупки“, обясни Проданов. Именно затова и земеделците настояват администрацията да премахне тези срокове, които са ограничаващи. Още повече, че тези изисквания не са поставени и в европейските регламенти, с които родните чиновници винаги се оправдават, когато въвеждат съответните ограничения.
Орязване на субсидиите - контрол
Логично е, когато фермерите се снабдяват с препарати, торове и подобрители, чийто срок на годност е няколко години, да не бъдат обвързани със задължението да доказват покупката на тези препарати само в годината на кандидатстване за субсидии. Дали и как администрацията ще се съобрази с искането на земеделските стопани, това ще разберем при обнародването на новите наредби.
Голяма част от предложенията по новите нормативи стопаните ще дискутират и по време на организираната от МЗХ информационна кампания, която започва на 13 май и ще продлжи до 22 май. Да се надяваме, че провеждането й няма да бъде формално и стопаните ще получат отговори на всичките си въпроси.