Начало » Новини » Страната
09.04.2025 г.

В схемата Еко БРЕИ ще се подпомагат нови буферни ивици с медоносни растения

Информационна кампания
В схемата Еко БРЕИ ще се подпомагат нови буферни ивици с медоносни растения

sinor.bg

Осем са екологичните интервенции от директните плащания, познати като екосхеми, за чието изпълнение през 2025 година има леки административни подобрения, така че кандидатстването от фермерите да стане по-приемливо. Става въпрос за интервенциите за поддържане на екологичното разнообразие и екологичната инфраструктура, т.нар. Еко БРЕИ; за биологично земеделие и животновъдство Еко БЖ; за насърчаване на зеленото торене и възстановяване на почвения потенциал Еко ЗВПП; за намаляване на използването на пестициди Еко НИП; за екологично подържане на трайноте насаждения Еко ТН; за екстензивно подържане на постоянно затревени площи Еко ПЗП; за подобряване на биоразнообразието в горските системи Есо ГТ и за разнообразяване на отглежданите култури Еко РОК.

Днес официално приключва информационната кампания за директните плащания, като за първи път имаше ефект от диалога между фермери и администрация, проведен при срещите в цялата страна. В поредния текст за кампанията ще неблегнем върху някои от допълненията към екологичните интервенции, подробно разяснени на вчерашната среща с производителите от Западна България, на която присъстваха и техни колеги от страната.

След като през 2023 и 2024 година Европейската комисия разреши на земеделците в ЕС да разороват угарите, за да произведат повече продукция, покривайки загубите си от войната в Украйна, от тази година се връща старото положение, при което 7% от вашата обработваема земя задължително трябва да бъде оставена да почива като угар. За да се компенсира липсата на средства от тези площи обаче, еврозаконодателството позволява да заявите за подпомагане висчките си 7% угари за субсидиране по екоинтервенцията за поддържане на екологичното разнообразие и екологичната инфраструктура Еко БРЕИ. Необходимата ставка, която е определена за поддържане на угарите в рамките на тази еко-схема е 50 евро на хектар.

При тази схема досега подпомагането се даваше за очертаване на елементи от ландшафта като живи плетове или редици от дървета; отделни дървета; дървета в група; дървесни противо-ерозионни пояси; синори; влажни зони; зелени зони около водни течения; тераси; ивици по краищата на гори; буферни ивици и земя, оставена под угар.

Освен за угари и за буферни ивици покрай площите си, от тази година вие ще може да създадете и нови буферни ивици в обработваемата си земя, които да се ползват като местообитания за птици и др. Така освен вече съществуващите ивици вие бихте могли в новите да засадите и медоносни растения, които също са природен елемент, който се подпомага, посочи Аделина Стоянова, шеф на Дирекция „Директни плащания“ в агроминистерстнвото. Досегашната практика за поддържането на буферни ивици се разширява и по тази интервенция има ставка за създаване на такива ивици в обработваеми земи в размер на 451 евро на хектар. Изискването е тези буферни ивици да бъдат с ширина от 1 до 20 м. Те могат да бъдат разположени вътре в парцела или в краищата му там, където стопаните преценят.

Стоянова припомни също, че в екосхемата за възстановяване на почвения потенциал угарите не са допустими за подпомагане. Но те са важен елемент от диверсификацията на културите.

През миналата година е нараснал интересът към екосхемата за трайните насаждения, като по предложение на градинарите ЕК одобри възможността за подържане на тревостой или мулч в междуредията. Новото е, че фермерите могат да заявяват и буферните ивици около дръвчетата, само че те ще ги заявяват не по Еко ТН, а по Еко БРЕИ, подчерта Стоянова.

През 2024 г. обаче намалява интересът за подържането на екстензивната паша в постоянно затревени площи Еко ПЗП, затова от тази година животновъдите могат да заявяват освен постоянно затревените си площи, също и обработваеми земи, върху които отглеждат фуражи или протеинови култури.

(В следващия текст очаквайте промените при ДЗЕС и ДЗУ)

Екатерина Стоилова

В схемата Еко БРЕИ ще се подпомагат нови буферни ивици с медоносни растения
11577
 

Последни материали
Виж
Между обещаното и реалното
И без таван на търговските надценки фермерите могат да бъдат защитени
Месец преди изтичането на срока на действие на преференциите за Украйна
Осем асоциации на европейските фермери и производители искат ограничаване на вноса от Украйна
ЕП гласува резолюция за визията на МФР
Държавите членки трябва да внасят повече от 1% от БВП в бюджета на ЕС след 2027 г.
Основни правила за засаждане на пипера на открито
Най-много се пада на глава от населението в Кипър и Ирландия
Потреблението на месо в ЕС нарасна за пръв път от 5 години
Приходите от доставките за чужбина гонят 2 милиарда долара
Ръстът в износа на лешници от Турция забавя темпо
Свързани материали
Виж
Информационна кампания
Над 410 милиона лева са заделени за екосхемите през 2025 г.
Важно за фермерите!
При вторите промени на Стратегическия план браншът предлага три от екосхемите да се обединят в една
Припомняне
До утре се подават електронни формуляри в СЕУ за Кампания 2024
От днес до срок, който ДФЗ ще обяви допълнително
Електронните формуляри за плановете по екосхемите в Кампания 2024 са достъпни в СЕУ
Срещи с бранша
След задълбочен диспут между МЗХ и НАЗ за орязаните екоплащания ще се искат корекции в Стратегическия план
Наръчник Кампания 2024
Изборът с две, три или 4 насаждения, за да разнообразите културите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини