За пореден път правителството на Индия удължи забраната за износ на кромид лук, но без да определя краен крок засега, съобщи електронното издание EastFruit. Досегашната забрана бе наложена през декември 2023 г. и срокът ѝ на действие изтичаше на 31 март.
Като причина за удължаване на срока на действие на мярката от индийското правителство посочиха ръста на цените на кромида на вътрешния пазар с 43% за последните 12 месеца и в момента са около 30 цента за килограм, което в индия се смята за скъпо. А тъй като кромидът е сред най-консумираните зеленчуци, особено сред бедните слоеве от населението в Индия, въздействието му върху инфлацията и настроенията на избирателите е доста голямо, особено в навечерието на парламентарните избори.
От изданието пък правят сравнение със средната цена на кромида в Украйна, която е приблизително същата, но е сред най-ниските за последните години.
Тъй като Индия е най-големият износител на кромид в света в количествено изражение, не е учудващо, че решението за удължаване на срока на действие на забраната за износ доведе до нервни реакции на пазарите в региона и дори до паника в Бангладеш, където цените след обявяването на решението на индийското правителство скочиха с над 10 цента за килограм.
Големи клиенти за индийския кромид освен Бангладеш са Малайзия, Обединените арабски емирства, Шри Ланка, Непал, Индонезия, Катар, Виетнам, Оман, Сингапур, Кувейт и Саудитска Арабия. Очакванията са цените на зеленчука на тези пазари да се повишат, от което най-вероятно ще се възползва преди всичко Китай.
За спада в производството на кромид в Индия се посочват основно климатичните промени и по-конкретно недостатъчните валежи в много производствени региони в страната, довели до намаляване на добивите.