Новият доклад на Световната метеорологична организация (СМО) за състоянието на глобалния климат през 2023 г. показва, че отново са били счупени, а в някои случаи и разбити рекорди за нивата на парниковите газове, температурите на повърхността, топлината и окисляването на океаните, покачването на морското равнище, ледената покривка на Антарктида и отдръпването на ледниците.
Горещините, наводненията, сушите, горските пожари и бързо засилващите се тропически циклони причиниха нещастия и хаос, като нарушиха ежедневието на милиони хора и нанесоха икономически загуби за много милиарди долари, се посочва в доклада на СМО за състоянието на глобалния климат през 2023 г.
Докладът на СМО потвърждава, че 2023 г. е била най-топлата година в историята, като средната глобална температура на повърхността е била с 1,45 °C (с допустима несигурност от ± 0,12 °C) над прединдустриалната базова стойност. Това е най-топлият десетгодишен период в историята.
"Сирените се чуват по всички основни показатели... Някои рекорди не просто оглавяват класациите, а ги разбиват. И промените се ускоряват", заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
"Никога досега не сме били толкова близо - макар и временно в момента - до долната граница от 1,5°С, заложена в Парижкото споразумение за изменението на климата." - заяви генералният секретар на СМО Селесте Сауло. "Общността на СМО бие червена тревога за света."
"Изменението на климата е свързано с много повече от температурите. Това, на което станахме свидетели през 2023 г., особено с безпрецедентното затопляне на океана, отдръпването на ледниците и загубата на антарктически морски лед, е повод за особена загриженост", каза тя.
В един среден ден през 2023 г. почти една трета от световния океан е обхваната от морска гореща вълна, която вреди на жизненоважни екосистеми и хранителни системи. Към края на 2023 г. над 90 % от океана са били подложени на гореща вълна в определен момент от годината.
По предварителни данни глобалният набор от референтни ледници е претърпял най-голямата загуба на лед в историята (от 1950 г. насам), предизвикана от екстремно топене както в западната част на Северна Америка, така и в Европа.
Обемът на морския лед в Антарктика е най-ниският в историята, а максималният обем в края на зимата е с 1 милион кв. км под предишната рекордна година което като площ е колкото Франция и Германия взети заедно.
"Климатичната криза е най-определящото предизвикателство пред човечеството и е тясно свързана с кризата на неравенството, за което свидетелстват нарастващата продоволствена несигурност, разселването на населението и загубата на биоразнообразие", заяви Селесте Сауло.