Ловци, преработватели и търговци на трюфели и горски гъби настояват за регламент, който да направи възможен добива на недървесни горски продукти през новия сезон. Представители на шест организации от сектора очертаха своите искания, свързани с промените в законодателството пред журналистите в Националния пресклуб на БТА във Велико Търново, съобщиха от агенцията.
След разговори в края на миналата година с министъра на финансите Асен Василев за промяна в методиката на облагане на работещите в сектора се е стигнало до решение разрешителното за месечен добив да бъде едно и да важи за всички държавни и общински гори в България. Това е едно добро решение, защото досега трябваше да плащаме поотделно за всяко едно държавно или общинско стопанство, което беше товар за нас, каза Сидеров. Той подчерта, че ако Министерството на земеделието и храните не издаде заповед за прилагане на това решение, браншът остава блокиран, защото нито една брънка от сектора няма да може да работи регламентирано. "Браншът е спънат от неиздаването на въпросната заповед", подчерта той. Според Юлиян Колев, представител на Българската асоциация "Горски гъби", очакванията са през март в горите да има добри находища, затова спешно трябва да се решат проблемите.
Утре представителите на бранша очакват среща със заместник-министъра на земеделието Мирослав Маринов, те са получили поканата след обявяването на пресконференцията, каза Антон Донков, представител на сектора. "Ние не искаме пари, не готвим и протести, искаме бързо прилагане на закона", подчерта той.
Според Иван Калоянов, България е един от лидерите по изнасянето на летен диворастящ трюфел, затова трябва да има контрол върху находищата, които са на територията на цялата страна в различните видове гори. Почти 99 процента от добива на диворастящи гъби у нас е за износ. При добри години добивът годишно възлиза на 440 тона трюфели и близо 1000 тона диворастящи гъби. Около 30 000 са ловците на трюфели у нас, над 600 000 са събирачите на диворастящи гъби. За голяма част от хората това е основен поминък, особено в районите с висока безработица, посочиха от бранша и изразиха надежда исканията им да бъдат чути, за да функционира секторът нормално.