Към момента предложенията за изпълнение на инвестиции за създаване на центрове за подготовка за предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци – възможност, предоставена от Националния план за възстановяване и устойчивост – са в процес на обработка в Държавен фонд "Земеделие", заяви на парламентарния контрол министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, отговаряйки на питане на Иван Червенков за подпомагането на дребните и средни селскостопански производители. Очаква се одобрените проекти да бъдат изпълнени и въведени в експлоатация най-късно до юни 2025 г.
Вътев припомни, че в периода от 24 октомври до 22 декември 2023 г. се проведе прием на предложения за изпълнение на инвестиции по въпросната процедура, като са постъпили 40 предложения за изпълнения на инвестиции, по които е заявена безвъзмездна финансова помощ за 27 млн. лева при първоначално определен бюджет от 15 млн. лева без ДДС. В случай, че се констатира недостатъчен бюджет за финансиране на всички постъпили проекти, които са получили точки, надхвърлящи минималния брой съгласно критериите за оценка, министерството на земеделието и храните може да предприеме действие с цел преразпределяне на бюджет.
"Предвижда се подадените проекти да бъдат реализирани в административни области, обхващащи голяма част от територията на страната, където се отглеждат плодове и зеленчуци", подчерта той.
"Следва да се имат предвид и центровете на групите и организациите на производители в сектор "Плодове и зеленчуци", които с помощта на европейското финансиране са изградили бази за съхранение на продукция, произведена от техни членове. Те са достъпни само за земеделски производители – членове на организациите", посочи министърът. По думите му 9 групи на производители са направили инвестиции в бази и в изграждане на хладилни помещения, като те са основно в областите Плевен, Русе и Бургас.
Понастоящем 3 организации на производители в сектор "Плодове и зеленчуци" изпълняват оперативни програми, по които интерес е проявен само към оборудване на бази в областите Пловдив и Силистра. Базите са функциониращи и се ползват от организациите и техните членове.
Вътев отбеляза, че към момента няма изградени бази от производители и организации на производители в сектор "Мляко и млечни продукти".
По-голямата част от базите за подготовка на продукция за пазара, са разположени в Южна България – 16, от които 10 са в област Пловдив. В Северна България има 3 бази – в областите Монтана, Русе и Велико Търново, уточни министър Вътев.