За първи път в края на януари и в навечерието на Трифон Зарезан в Ямбол ще се проведат „Дни на местните вина“. В периода от 23 до 25 януари три винарни от региона ще представят своята продукция в три местни ресторанта, с отношение към производителите и продуктите от ямболския край.
По време на инициативата трите ямболски винарни – „Вила Меден“, „Лозенец“ и „Балар“, ще представят своите вина в местните ресторанти „КелнерЪ“, „По ноти“ и „Боровец“. Целта на инициативата е да се даде видимост на местните вина и винопроизводители в сезона, в който тази напитка е най-популярна и търсена, съобщиха организаторите.
Представените в събитието енолози ще предложат бели и червени вена, както и розѐ. Всяка винена дегустация ще бъде водена от специалист, а по време на вечерите ще се прави демонстрация по декантиране на вино. Организатор на инициативата е местната неправителствена организация „Ямбол - вкус и традиции“.
„С инициативата целим да увеличим търсенето на местни вина, особено в навечерието на празниците на лозаря и на виното, а защо не и на влюбените. Търсенето и консумацията на продукти от региона запазва местния поминък и така има повече българско производство“, коментира на пресконференция Антоанета Събева, председател на Фондация „Вкус и традиции”.
„Ямболска област е с отлични условия за отглеждане на грозде. През 2023 г. площите, засадени с винени лозя, надхвърлят 36 000 декара, произведени са над 5 милиона литра вино. Има няколко винарни тук, но градът все още няма емблематично винено събитие, въпреки даденостите,“ съобщи и Георги Събев, бивш заместник-министър на земеделието, който уважи старта на инициативата в Ямбол. „Последните десет години почти без прекъсване има спад в производството на вино в национален мащаб. Същевременно обаче в търговските вериги се предлагат доста вина от други държави и далечни континенти. Това показва, че българинът търси качество и разнообразие, но и че в същото време има ниша за местните производители. По-добрата видимост на местните български вина означава по-високи доходи за местната икономика. Ако всеки пълнолетен жител на област като Ямболска, с малко над 100 000 жители над 18 г., дава всеки месец по 10 лева за местен продукт, то всеки месец в местната икономика ще остават по един милион лева. Не трябва да подценяваме силата на местния потребител и пазар“, каза още Събев.