Предполага се, че меката зима гарантира надеждно презимуване на овощните дървета и храсти. За съжаление, дори в топла зима те могат да замръзнат и да бъдат сериозно повредени. Колкото по-лошо е подготвена градината за зимуване, толкова по-голяма е вероятността да възникне такава неприятност. Защото опасността от силни студове, необичайно топли зими и внезапни температурни промени е затормозяваща за дърветата.
В тези случаи трябва да предприемем специални спешни мерки за защита на градината. Понякога и меката зима с равномерни температури може да се превърне в истинско изпитание за неподготвените дървета.
Промените, които наблюдаваме в топлите месеци на годината са забележими, но не такива са тези, които протичат през зимата, когато растенията се намират в покой. В своето развитие те се приспособяват към сезонната промяна на времето, като изграждат видови и сортови специфични изисквания както към положителните, така и към отрицателните сумарни температури. Недостатъчното застудяване през зимата може да създаде сериозни затруднения и проблеми с развитието на дърветата, а това от своя страна води до загуба на реколта и лошо качество. Освен районирането на сортовете е необходима и адаптация към променящия се климат.
Някои костилкови видове (предимно прасковата и черешата) развиват своите вегетативни и плодни пъпки през лятото, а с наближаването на зимните месеци преминават в състояние на покой. Това се случва в отговор на застудяването и по-кратката продължителност на деня. Те не се събуждат при последвало зимно затопляне, защото се нуждаят от повече студено време (специалистите го измерват в охлаждащи единици).
Нематоди по оранжерийните краставици
Когато охлаждането е достатъчно, пъпките се освобождават от покой и се развиват нормално. В противен случай развиват физиологични симптоми като забавено разлистване, намалено закрепване на плодовете и увеличено окапване, ниско качество на реколтата.
Покоят при плодните дървета е един много сложен процес, за който все още няма напълно изчерпателни отговори.
Нарушена вегетация
Животът на дърветата е сложен процес и е важно да протича правилно на всички етапи. Понякога те не успяват да узреят до зимата и съответно да се подготвят за зимуване. Студените и влажни лета могат сериозно да забавят вегетационния период. Болестите и вредителите също допринасят за нарушаване на процесите на развитие. Листопадът настъпва ненавременно и растенията нямат време да натрупат хранителни вещества. В такива случаи те могат да измръзнат дори при сравнително топли зими.
За да намалим загубите, не трябва да пропускаме мероприятията по подготовка на дърветата за зимния период. Контролирането на болестите и вредителите трябва да се провежда системно. Листното подхранване, което се провежда през пролетта и началото на лятото, също играе важна роля за правилното развитие на дърветата.
Неадекватни есенни грижи
Правилните грижи в есенния сезон ще ни помогнат да избегнем много зимни проблеми. Те включват няколко процедури. В началото на есента овощните дървета трябва да се подхранят с фосфорни, калиеви или комплексни торове, но последните не бива да съдържат азот, който може да провокира процеси на растеж, особено при топла зима.
Друга важна есенна процедура е влагозарядното поливане, което защитава кореновата система от замръзване и предотвратява изсъхването на дърветата.
Есенното третиране на овощните дървета с карбамид намалява възможността от разпространение на инфекции.
Варосването на стволовете и скелетните клони не само спомага за унищожаването на вредителите, но също предпазва от измръзване и слънчево увреждане. То се провежда след опадане на листата, но при положителни температури.
Повишени температури през втората половина на зимата
През първата половина на зимата дърветата се намират в стадий на биологичен покой и дори най-топлото време не е в състояние да ги изведе от него. През втората половина настъпва етап на принудителен покой. След размразяване и продължително затопляне овощната градина е напълно способна да се събуди и да стартира вегетационния период. Като цяло в този случай можем само да се надяваме времето да се нормализира, защото нашата намеса не е в състояние да промени много ситуацията, но могат да се предприемат някои мерки.
Варосването помага за намаляване на нагряването, а ако слоят е вече частично нарушен – може да се поднови.
Невъзможно е да се подготвим за всички изненади на природата, но най-доброто, което можем да направим е да се грижим за нея целогодишно. Доброто подхранване и борбата с болестите и вредителите ще поддържа дърветата здрави и силни, а тогава те ще могат да се справят с много от проблемите самостоятелно.