Начало » Хоби земеделие » Малката градина
07.12.2024 г.

С какво да подхраним стайните домати

Полезни съвети
С какво да подхраним стайните домати

През последните години се наблюдава траен ръст на интереса към отглеждането на стайни домати и тенденцията е изключително лесно обяснима, твърдят експерти на електронното издание AgroXXI. По този начин всеки желаещ може да внесе нещо ново в зеления дизайн на дома, като не е необходимо и много място – достатъчен е един перваз на прозорец или малко кьоше на остъкления балкон. Освен това част от съвременните сортове домати са селектирани специално за отглеждане в домашни условия. Някои любители дори намират процеса не само за полезно занятие, но и за източник на удоволствие. Наблюдението на растежа на доматите, грижата за растенията и особено брането на реколтата доставя радост и удовлетворение. И макар първоначалните инвестиции в семена, саксии, почва и светодиодни лампи да изглеждат големи, мнозина са склонни да се охарчат, защото стайните домати са не само вкусни, а се превръщат и в привлекателен елемент от интериора. Ярките цветове на зеленчуците и растенията добавят цвят и свежест във всяко помещение, а мнозина ентусиасти превръщат первазите и балконите си в малки градини, създавайки уютна атмосфера вкъщи.

Стайните домати не могат да минат без наторяване, тъй като един от основните фактори, влияещи в най-голяма степен при отглеждането им, е ограниченото пространство в саксиите. За разлика от засадените на открито техният достъп до хранителни вещества и вода е ограничен. Почвата в саксиите бързо се изтощава и без редовно торене стайните домати може да почувстват недостиг на необходимите им миро- и макроелементи, а това неминуемо ще доведе до различни болести и до отслабване на растенията. Торовете помагат за подсилване на имунната им система и увеличават устойчивостта им срещу болести и вредители, а здравите растения се справят по-леко с неблагоприятните условия като например недостига на светлина, с който се характеризира мрачният и студен период от годината.

Торовете съдържат всички необходими елементи за пълноценния растеж и развитие на растенията. Азотът, фосфорът, калият и микроелементите подпомагат процеса на формиране на завръзите, подобряват вкуса на зеленчуците и увеличават количеството им, а това означава, че редовното наторяване ще ни помогне да получим богата и качествена реколта. Азотът подпомага натрупването на зелена маса, фосфорът – развитието на кореновата система и цъфтежа, а калият подобрява общата устойчивост на растенията и съдейства за формирането н зеленчуците.

Подхранването на стайните домати се препоръчва на всеки 2-3 седмици през периода на активен растеж, като е добре да се редумат биологични с комплексни минерални торове. Необходимо е обаче да не забравяме, че прекомерното торене може да доведе до химически изгаряния по корените, затова до първите 4 седмици е по-добре да използваме саморъчно приготвени или закупени биологични торове. От 6-ата седмица ударението е върху азотните минерални торове с половината от препоръчителната доза за отглеждане на домати на открито.

През периода на цъфтеж на растенията са необходими по-големи дози фосфор и калий. Една от най-простите рецепти в началото на подхранването на стайните домати е с бананова настойка. Необходими са корите от 2-3 банана, които се нарязват наситно. Слагаме ги в буркан и заливаме с вода, като се оставят да престоят 2-3 дни, след което се прецеждат. Получената настойка се разрежда във вода в съотношение 1 към 3 и се използва за поливане на растенията. Съдържа фосфор и калий. През периода на плододаване пък ударението е върху подхранването с калий.

Между другото още при подготвяне на почвената смес може да се добавят яйчни черупки. Измиват се добре, стриват се в миксера или хаванче до прахообразно състояние, сипват се в почвената смес и се разбъркват старателно. Яйчните черупки са източник на калций, който подсилва развиващите се корени и стъбла.

Комплексните торове пък дават възможност да бъде поддържан балансът между всички необходими елементи, което е особено важно за стайните домати, които може да имат затруднения с получаването на хранителни вещества заради ограниченото количество почвена маса. В специализираните магазини се предлагат много торови смеси за всеки етап от растежа с богато съдържание на подхранващи вещества, необходими за конкретния момент, както и готови течни торове, които са лесни и добни за използване в домашни условия. 

С какво да подхраним стайните домати
25993
 

Последни материали
Виж
Основната заслуга за неблагоприятния резултат е на рапицата и пшеницата
В Украйна прибират есенниците 2 пъти по-бавно от миналата година
Прилагат утвърдени действия за предотвратяване на навлизането на болестта
Призовават животновъдите да внимават за син език след огнища в съседни страни
Офрти се приемат до 31 юли, доставката е на партиди по 5000 тона
Турция обяви търг за внос на 225 000 тона фуражен ечемик
Повишаването на цените е неизбежно при оскъпената суровина и очаквания внос
Ще правим вино от червените сортове грозде след измръзването на белите
Масова ваксинация блокира износа на мляко, млечни продукти и живи животни
Животновъдите спорят да ваксинират ли овцете и козите срещу шарка
Обзор на седмицата
Червеният код изцеди и последната надежда на сектора за доходна година
Свързани материали
Виж
Неприятели
Нощенките оставят дълбоки следи в доматите
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
САЩ обявиха днес, че налагат 17% мито върху мексиканските домати
Премахване на част от листата на доматите – защо и кога?
Украински производители на домати и краставици пред фалит от евтин внос от Турция
Практика
Пръскане на доматите с борна киселина в летните жеги
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини