Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
27.01.2025 г.

Последен срок за внимателен преглед на вредителите в градината

Предупрежзение
Последен срок за внимателен преглед на вредителите в градината

sinor.bg

След застудяването и валежния период в началото на годината през последната седмица на януари се задават тихи и слънчеви дни. Те могат да бъдат използвани от стопаните на овощни градини за преглед на дърветата и храстите, ако такъв вече не е направен до края на миналата година. Подобен контрол на състоянието на отглежданите културни растения ще помогне за планирането на агротехническите и растителнозащитните мероприятия и по-точно за спестяването на средства за горива, продукти за растителна защита и възнаграждения на работници и специалисти, заети с грижата за трайните насаждения.

Определянето на плътността на зимуващите вредители ще бъде пълноценно, когато е поверено на специалисти по растителна защита, снабдени с необходимите пособия, най-вече оптически прибори (лупи, бинокуляри). Тяхното внимание ще бъде насочено към видовия състав на насекомните и ненасекомните вредители, както и към огнища на зараза от болести, които ще се развият в новата вегетация.

Ето някои примери. По дърветата в овощните градини могат да бъдат открити зимуващи форми на някои видове щитоносни въшки, яйца на пеперудите гъботворка, златозадка, пръстенотворка и др. Червеният овощен акар, спадащ към ненасекомните вредители, също може да остави голям запас от жизнеспособни зимни яйца.

Специалистите ще насочат вниманието си към местата, където вредителите под една или друга форма (яйце, ларва и др.) остават да зимуват. Например разклонения в дървесната корона, стъбла, основа на скелетни клони и др. При съмнение може да бъде проверено състоянието и на кореновата система, която не е изолирана от възможно нападение от вредители.

Откриването на механични повреди по кората на стъблата и клоните налага отговор за причинителя на повредата. Например при костилковите овощни видове, най-често при кайсията, могат да бъдат открити язви, последица от инфекциозен процес. По южните части на стъблата и дебелите скелетни клони има пукнатини. Те са причинени от периодичното нагряване и разширяване на кората при по-продължителното въздействие на слънчевите лъчи, последвано от изстиване и свиване през нощта. Такива пукнатини са предпочитано място за зимуване на някои насекоми.

В насажденията, където дърветата са без листа, може да бъде отчетен потиснат растежа на леторастите и масово загиването на пъпки, а това са признаци, насочващи към вирусна инфекция. Напълно възможно е провеждането на вирусологичен скрининг („пресяване”) за вирусни причинители, например вируса на некротичните пръстеновидни петна по костилковите овощни. Осъществяването му ще стане под методичните указания на специалист вирусолог, определящ какви проби трябва да бъдат взети за изследване в лабораторни условия. Дърветата, чиито проби са положителни за инфекция, през вегетацията ще бъдат наблюдавани за патологични признаци. Наличието или отсъствието на такива ще даде отговор за вида на инфекцията и съответния имунен отговор на растителния организъм.

В млади градини, където има неизравнен растеж на засадени по едно и също време дървета, трябва да бъдат направени изследвания за наличните в коренообитаемия слой хранителни вещества, макро- и микроелементи. Причина за потиснатия растеж и по-късно за загиването дървета може да бъде и преовлажняването, когато в някои участъци на градината няма добър отток на водата от валежите и поливането. Резултатите от химическия анализ, допълнени с данните от прегледа, ще дадат отговор за торенето и употребата на продукти за растителна защита.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

Последен срок за внимателен преглед на вредителите в градината
4280
 

Последни материали
Виж
За 51 от 145 проектни предложения по подмярка 4.2 е наличен бюджет за финансиране
МЗХ, ИАГ и БЧК подписаха Меморандум за сътрудничество и съвместна дейност
За Кампания 2024 до момента за област Габрово са изплатени 6,3 млн. лева.
Близо 74 млн. лева са изплатени в област Габрово по ПРСР 2014–2020 г.
Цветната градина
Как да направим розариума по-красив и привлекателен
Статистика - актуални данни
Само за три години фермите в България са се стопили с 25 на сто
Мнението на бранша
Фермери: С 400 кубика вода може да произведете над 2 тона домати и само 1 киловатчас ток
Свързани материали
Виж
От 24 март лозарите могат да кандидатстват за държавна помощ
Оборският тор също може да крие опасности
Покриват се до 600 лв./ха от разходите за ПРЗ
5 млн. лева задели ДФЗ за борба с вредители по лозата през 2025 г.
Малко известни, но ранобудни и опасни хоботници !
Неприятели
Агрилусите са не по-малко опасни от златките
Градински вредители и болести, живеещи в опадалите листа и плодове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини