Според Службата за климатични промени "Коперник" на Европейския съюз (C3S) през октомври отново е бил счупен месечният температурен рекорд в света, което е продължение на продължителната серия от извънредни температури на земната и океанската повърхност и ниски нива на морския лед. Октомври е петият пореден месец с рекордно високи глобални температури съобщават още от Световната метеорогична организация. Това означава, че 2023 г. почти сигурно ще бъде най-топлата година в историята.
Температурата през октомври е с 0,85 °C над средната стойност за периода 1991-2020 г. и с 0,40 °C над предишния най-топъл октомври. Глобалната температурна аномалия е била втората най-висока за всички месеци в набора от данни на Службата за климатични промени "Коперник", след септември 2023 г.
За календарната година досега, от януари до октомври, средната глобална температура за 2023 г. е най-високата регистрирана, с 1,43 °C над средната стойност за периода 1850-1900 г. преди индустриализацията и с 0,10 °C над средната стойност за десетте месеца на 2016 г., се посочва още в доклада.
Средната температура на морската повърхност за октомври над 60° ю.ш.-60° с.ш. е 20,79°C, което е най-високата регистрирана температура за октомври.
Октомври е шестият пореден месец, в който площта на морския лед в Антарктика остава на рекордно ниски нива за този период от годината, като месечната стойност е с 11% по-ниска от средната. Обемът на морския лед в Арктика достигна седмата си най-ниска стойност за октомври - 12 % под средната стойност.
Условията на Ел Ниньо продължиха да се развиват в екваториалния Тихи океан, въпреки че аномалиите остават по-ниски от тези, достигнати по това време на годината по време на развитието на исторически силните събития през 1997 г. и 2015 г.
През октомври 2023 г. валежите в по-голямата част от Европа бяха над средните: бурята Бабет засегна Северна Европа, а бурята Алин - Португалия и Испания, като донесе обилни валежи и наводнения.