Публикуваният на 10 януари доклад на Коперник за глобалния климат през 2024 г. потвърждава, че 2024 г. е била най-топлата година в историята и първата, в която средната годишна температура в света е надхвърлила 1,5°C над прединдустриалните нива. Миналата година е била и най-топлата за всички континентални региони, включително Европа, с изключение на Антарктида и Австралазия.
Както е подчертано и в Доклада за състоянието на климата в Европа през 2023 г. и в Европейската оценка на риска за климата, от 80-те години на миналия век насам европейският континент се затопля два пъти по-бързо от средното за света, превръщайки се в най-бързо затоплящия се континент на Земята. Европейските земи в Арктика остават най-бързо затоплящият се регион на Земята, а промените в атмосферната циркулация благоприятстват по-честите летни горещини. По същия начин се топят ледниците и се наблюдават промени в структурата на валежите.
Общата честота и тежест на екстремните метеорологични явления се увеличават. Температурите на морската повърхност остават изключително високи, като от юли до декември 2024 г. те са вторите най-топли в историята за този период от годината след 2023 г.
ЕС е поел ангажимент да подкрепи глобалните действия в областта на климата и да стане неутрален по отношение на климата до 2050 г. Той е постигнал съгласие по цели и законодателство за намаляване на емисиите на парникови газове с поне 55 % до 2030 г., а Европейската комисия вече препоръча цел за 90 % нетно намаление на емисиите на парникови газове за 2040 г. През април 2024 г. Комисията публикува съобщение относно начините за ефективна подготовка на ЕС за рисковете, свързани с климата, и за изграждане на по-голяма устойчивост на климата.