Западна Европа в момента е под влиянието на силна система за високо налягане, която задържа сух въздух от Северна Африка над региона и води до екстремни горещини съобщи Световната метеорологична организация. Екстремните горещини оказват сериозно влияние върху всички аспекти на ежедневието, водещи до пикове на замърсяване на въздуха и голям риск от горски пожари. Това е съчетано с тежка суша в някои европейски страни.
В Западна и Югозападна Европа както минималните (представителни за нощните условия), така и максималните температури (обикновено наблюдавани през следобедните часове) счупиха месечните рекорди на станциите за юни на някои места.
Това е изключително събитие не само по отношение на мащаба, но и за времето на годината, тъй като тези епизоди на екстремни горещини обикновено се случват в разгара на лятото.
Температурите на морската повърхност (ТМП) на Средиземно море също са изключително топли за това време на годината, което е склонно да засилва екстремните температури над сухоземните райони.
Есктремни горещени по държави:
AEMET - Agencia Estatal de Meteorología регистрира температура от 46,0°C през уикенда в Южна Испания. Португалия, Италия и Гърция също бяха обхванати от интензивни горещини.
Meteo-France издаде червено предупреждение от най-високо ниво (опасно за живота) за 1 и 2 юли за 16 департамента, а 68 департамента имат оранжев код, с широко разпространени температури над 40°C. Франция отбеляза най-горещия юнски ден в историята си на 30 юни.
MeteoSwiss също така има оранжев код за повечето места, включително Женева.
„Дойчер Ветердиенст“ съобщи, че с началото на екстремните горещини в Германия на 30 юни е издала над 200 предупреждения чрез своя портал за природни опасности - в сравнение с десет на 20 юни.
До 3 юли жегата се разпространи в страните от Централна Европа , които също бяха засегнати от тежка и продължителна суша. Австрия, Босна и Херцеговина, Сърбия и Словения имаха червени тревоги от най-високо ниво, докато повечето съседни страни имаха оранжев код (третото най-високо ниво от четиристепенната скала за предупреждение).
Топлината в Европа идва от африканския континент. Системата за високо налягане създава купол от топлина, компресирайки въздуха към повърхността и повишавайки температурите.
Мароко съобщи за широко разпространени температури над 45°C по време на продължителна гореща вълна, според Generale Direction de la Météorologie (Maroc Météo).
Освен това, липсата или ниската облачност означава, че слънчевата радиация свободно достига до повърхността, допринасяйки за повишаване на температурите. Този метеорологичен модел обикновено може да се запази в продължение на няколко дни или дори седмици, което води до интензивни и широко разпространени горещи вълни.