След срещата между част от браншовите организации и ръководния екип на Министерството на земеделието и храните, проведена на 6 ноември, за да се обсъди бъдещата методика за отпускане на държавната помощ по (de minimis), която кабинетът гласува в размер на 47 млн. лв., непоканените на тази среща изпратиха протестни писма до ръководство на агроведомството и до медиите с искане да участват в преговорите.
Оспорванията от страна на някои браншовици очевидно са преминали границата на добрия тон, защото след срещата земеделският министър Кирил Вътев се зарече да спази стриктно договорените ангажименти, разписани с меморандума след протестите на земеделската общност в края на септември.
В интервю за БНР министър Вътев изрази огромната си изненада как на срещата част от браншовиците са променили исканията си, с настояването помощта да се дава не само за малките земеделски производители, но и за големите. Въпреки че в меморандума точно е записано как „де минимис” е предназначена само за най-малките земеделски производители, пострадали от климатичните промени тази година”.
„Ако трябва тези 47 млн. лв. да ги разпределим на всички площи, животни и пчели, каквито са техните искания, ставката ще падне изключително много и средствата няма да са в помощ за никого”, категоричен е Вътев. Изразявайки крайното си недоволство от натиска, който част от браншовиците упражняват върху шефове на дирекции и отдели в агроминистерството. „Не е нормално да се звъни посред нощ на хората с искания, чието решение няма нищо общо с нормативно разписаните норми. Веднъж завинаги трябва да се сложи край на това безобразие”, посочи Вътев.
Именно затова през следващата седмица министерството ще подготви методика, точно съобразенаа с европейската директива за помощта de minimis. „Не може вечно само да декларираме подкрепа за най-малките, а в крайна сметка да бъдат подкрепяни най-гласовитите”, обясни още агроминистърът.