Пет животновъдни организации, между които Обединени български животновъди, Асоциацията на биволовъдите, Националният съюз на говедовъдите, Съюзът на животновъдите и Институтът на жените фермери настояват за спешна подкрепа на сектора, с призив за спасяване на българското мляко. Днес в 11 часа те дават пресконференция, на която ще представят исканията си към кабинета.
В съобщение до медиите организациите изразяват недоволство от факта, че в края на октомври все още не са изплатени на всички фермери компенсациите за войната в Украйна, не е изплатена и дори не е „отворена“ дискусия за помощта de minimis, няма развитие по премахването на модуларната ставка, а тя дискриминира част от животните и ощетява най-вече тези, които произвеждат мляко.
Съставките на „зелената сделка“, как да избегнем катастрофата в земеделието
Тежката и продължителна икономическа криза, новите изисквания и Регламенти на ЕС, климата, липсата на работна ръка, липсата на ваксини и други обричат българското млечно годведовъдство на провал. Управляващите, въпреки протестите ни не предприеха адекватни мерки, целенасочено се унищожава нашето животновъдство, се посочва в писмото.
Новите ДЗЕС - обсъждане на методиката
Животновъдите смятат също, че интервенциите в Стратегическия план са унизително ниски, далеч под ставките през миналия период. „Обществото и управляващите трябва да бъдат наясно, че не може с годишни приходи от една млечна крава под 5-6 хил. лв. и разходи за нея над 9-10 хил. лв. да се поддържа бизнес. Съвсем скоро може да останем без българско мляко, което не желаем и ние”, се посочва в писмото.
Четири са основните искания на фермерските организации.
* Настояваме полагаемата ни се компенсациия за Войната в Украйна да бъде изплатена незабавно на всички фермери
* Да се преразгледат отново предвидените ставки по Стратегическия план, да отпадне модуларната ставка при обвързаното производство и да се осигури необходимият бюджет по преходната национална помощ за необвързаната подкрепа, съответстващ на ставка 190 лв. на говедо и 350 лв. на бивол, с нула процента на задържане.
* Да бъдат потърсени инструменти и форма за тяхното увеличение или допълването им с национални механизми.
* Да се изпълнят и подписаните в меморандума точки.
Масови фалити на биоживотновъдни стопанства
Тези финансови инжекции ще дадат известно време „живот“ за фермите. През това време е спешно необходимо да се изготви краткосрочен план за стабилизиране на нашето млечно говедовъдство. "След изпълнението на тези предложения може да се тръгне и към дългосрочен план за развитие. Само така можем да спасим Българското мляко", пишат в заключение животновъдите.