Членът на Европейския парламент г-н Беноа Бито, Европейската координация Via Campesina (ECVC) и Европейският млечен борд (EMB) организират събитие в Европейския парламент посветено на “зелената сделка” и възможностите земеделието отново да стане рентабилно .
Ще бъдат обсъдени мерки за регулиране на пазара и справедливи цени за животновъдните стопанства. Събитието ще се проведе на 8 ноември 8 ноември 2023 г., от 13:30 до 16:00 ч. в Европейския парламент, зала SPAAK 7C50. Връзка за регистрация: https://forms.gle/aoBusBUhSVStqJm56 Възможен е симултанен превод на английски, немски, френски и испански език.
Европейският млечен борд призовава политиците да се събудят от сън и да спасят сектора
От Европейският млечен борд подчертават, че ежедневните данни за земеделието и пазара ясно показват, че производството на храни и рентабилността отдавна не вървят ръка за ръка за повечето земеделски стопани. В резултат на това ЕС е загубил милиони стопанства за няколко години и тази тенденция ще продължи. Ако не се въведе пазарно регулиране, което да гарантира справедливи цени и повече земеделски производители в ЕС, амбициозните цели на "зелената сделка" са интересни на хартия, но няма да бъдат постигнати. Съществуват начини земеделието отново да стане рентабилно, да се спре намаляването на броя на стопанствата и да се стабилизират производствените структури. Тези елементи са тясно свързани и необходими, за да се гарантира, че земеделието има положително въздействие върху нашите територии, като се гарантира, че нивата на производство и практиките остават в рамките на екологосъобразен и социално справедлив обхват. На това събитие ще бъдат разгледани тези въпроси и ще бъдат отправени препоръки за начините, по които това може да бъде постигнато.
Вземайки за пример производството на мляко и млечни продукти, земеделски производители, политици от Европейския парламент и Европейската комисия и представители на организации на гражданското общество ще обсъдят прагматични начини за стабилизиране на нашата система на селскостопанския пазар, за да се изгради основата за успешна Зелена сделка и да се повиши продоволствената сигурност и суверенитет на ЕС.