Въпреки очакванията на зърнопроизводителите, че производителите на олио ще започнат да изкупуват български слънчоглед, както беше договорено след септемврийските протести, трета седмица пазарът е затворен, а цените падат. Причината е в масирания внос на слънчоглед, представян като румънски, който влиза в страната и влияе върху стада на вътрешните цени. Това съобщи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов, който с колегите си плътно ситуацията по границите.
„Всеки ден през северните гранични пунктове преминават по 3-4 хиляди тона с маслодаен слънчоглед. Не знаем дали продукцията наистина е румънска, но товарите се обмитяват като вътрешнообщностни доставки и влизат за преработка в родните предприятия”, поясни председателят на асоциацията. И допълни, че в резултат на вноса изкупните цени паднаха от 700 лв. на 630-650 лв- за тон. „Пазарът изцяло се затвори, защото няма как да се продава на загуба”, посочи още Проданов.
Напрежението в сектора расте, още повече че заради сушата и трудностите с есенната сеитба разходите на земеделците растат, а в същото време те трябва да плащат и ренти, които в Добруджа са непосилни заради срива в изкупните цени. От друга страна, цените на торовете и горивата остават твърде високи, за да може фермерите да намалят себестойността си.
„Именно затова и през следващата седмица ръководството на НАЗ ще поиска среща с премиера Николай Денков и министъра на земеделието Кирил Вътев”, съобщи за Синор.бг Илия Проданов.
Независимо от сушата есенната кампания е в разгара си, поясни и Радослав Христов, председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите. „Механизацията ни се чупи заради коравата земя, но сме длъжни да засеем. Молим се в следващите десетина дни поне да завали сериозно, защото в противен случай пшеницата и ечемикът едва ли ще поникнат”, посочи пред Синор.бг Христов.
Лично той няма обяснение защо преработвателите на слънчоглед продължават да внасят маслодайно семе отвън. „Знам само, че сме поставени в карайно тежка ситуация. Единственото, което ще последва през следващата година е, че българските фермери рязко ще намалят площите си със слънчоглед. И тогава рафинериите ще разчитат основно на вноса”, заключи председателят на Тракийския съюз.