Начало » Новини » Коментари
11.10.2023 г.

Само в 9 от 16-те икономически центъра на страната агросекторът има съществен дял

Доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ)
Само в 9 от 16-те икономически центъра на страната агросекторът има съществен дял

sinor.bg

От най-новия доклад за икономическите центрове в страната, подготвен и представен от Института за пазарна икономика (ИПИ), става ясно, че до момента са създадени 16 широки икономически центъра, които обхващат 132 общини с население от 4,8 милиона души (73,6% от населението на страната). В тях работят близо 2 млн. души (или 77,8% от всички заети на възраст 15–64 години в страната). А добавената стойност от предприятията в 16-те центъра достига над 64 млрд. лв., като в последните 10 години тя е почти удвоена. Предишният доклад на ИПИ показа развитието на центорвете през 2017 година.

От сегашния доклад се вижда, че само в 9 от 16-те центъра в страната селското стопанство има дял в добавената стойност, получена от водещите икономически сектори. И това не са най-големите икономически центрове като София и Пловдив.

Деветте икономически центъра са Плевен, където агросекторът държи най-голям дял – 12,3%. Следва центърът Сливен – Ямбол, където делът на селското стопанство е 12%. С по-голям дял на добавената стойност е и икономическият център Русе – Търговище - Разград – с 10,2%. По-нататък е център Шумен – със 7,9% дял на добавената стойност от селското стопанство. В икономическият център Велико Търново делът на агросектора е 6,6%, в център Хасково – е 4,8 процента, в център Пазарджик е 3,8% и в център Загоре – 3,3%.

Единствено в икономически център Козлодуй делът на агросектора е над 50%, но икономическите показатели не могат да се равнят с основния икономически субект Атомната електроцентрала (АЕЦ) в Козлодуй.

Накратко ще представим характеристикитена 9-те центъра, като започваме с Плевен, където делът на агорсектора е най-голям. През 2021 г. произведената продукция на този икономически център достига 2,61 млрд. лв., или 15,6 хил. лв. средно на човек от населението. Тази стойност на индикатора е най-ниската сред всички центрове, което отразява отчасти и демографската структура.

Ръстът на добавената стойност през последните 10 години е 62% – сред по-ниските от всички 16 центъра. Тежестта на ядрото е относително по-малка в сравнение с други центрове, като община Плевен формира 80% от общата добавена стойност, Долна Митрополия създава други 8,2%, а Долни Дъбник – още 4,6%. Темповете на растеж също се различават, като община Плевен отчита 75% ръст на добавената стойност за 10 години, Долна Митрополия – 47%, докато в Пордим има спад с 56%, а в Долни Дъбник – с 3%.

Структурата на икономиката на център „Плевен“ се характеризира с много висок дял на здравеопазването, което съставлява 15% от добавената стойност, съсредоточена почти изцяло в ядрото.

Висок е и делът на селското стопанство – 12%, като в по-малките периферни общини Искър и Никопол то формира повече от половината местна икономика. Най-големият отрасъл с 28% от добавената стойност е преработващата промишленост, съсредоточена най-вече в Плевен и Долни Дъбник, следвана от търговията с 21%. Предвид профила на икономиката не е изненада, че тя не е особено ориентирана към чужди пазари, като приходите от износ през 2021 г. са 798 млн. лв., или 4,4  хил.  лв. на човек от населението, което е най-ниската стойност в страната след център „Козлодуй“. Лидер по приходи е търговецът с химични продукти „Еврохим Агро“.

Плевен е с най-много чужди инвестиции е индустрията (63 млн. евро), следвана от операциите с имоти (59 млн. евро) и търговията, транспорта и туризма (29 млн. евро). Предприятията в сферата на търговията имат най-голям дял в общите инвестиции през 2021 г. – те са реализирали 112 млн. лв. разходи за придобиване на ДМА от общо 382 млн. лв. в центъра като цяло. Значителни инвестиции привличат и селското стопанство и индустрията.

Икономическият център „Сливен – Ямбол” обединява пет общини, като през 2021  г. размерът на произведената продукция е 4  млрд.  лв., или 18,5  хил.  лв. на човек от населението. Добавената стойност в центъра е разпределена относително поравно между двете ядра, като община Сливен генерира 47%, община Ямбол – 44%, община Тунджа – 5%, и община Стралджа – 3%. От гледна точка на разпределението по отрасли водеща роля има преработващата промишленост с 34%, следвана от търговията с 22%, а на трето място се нарежда селското стопанство с 12%.

За първи път ще има помощ изцяло нови ферми

Селското стопанство е с особено голяма тежест в периферните общини на Ямбол, където допринася за половината добавена стойност. Водещият работодател в центъра е „Язаки България“, която наема над 5 хил. души през 2021 г., следвана от текстилния производител „Е. Миролио“ с 2,3 хил. служители, както и от дърводобивното „Югоизточно държавно предприятие“ с 1,5 хил. души. Лидер по приходи пък е „Папас олио“ с 573 млн. лв.

Размерът на преките чуждестранни инвестиции в центъра е 120 млн. евро, разпределени между двете ядра – 80  млн.  лв. в Сливен и 40  млн.  лв. в Ямбол, съсредоточени почти изключително в преработващата промишленост. Значително по-различно е разпределението на инвестициите в петте общини през последната отчетна година, като лидер е община Ямбол с 42%, а в Сливен са реализирани други 40% от разходите за придобиване на ДМА. Общата стойност на тези разходи е 392 млн. лв. през 2021 г., от които 105 млн. са в търговията, транспорта и туризма, 84 млн. – в селското стопанство, и 63 млн. – в индустрията. Спрямо броя на населението център „Сливен-Ямбол“ се отличава с най-слабата инвестиционна активност средно на човек.

Икономически център „Русе – Търговище – Разград”

В периферията на трите ядра попадат общо 12 малки общини. При Русе най-интензивна е трудовата миграция от община Иваново, откъдето ежедневно пътуват 1 229 души, или 50% от всички заети в нея. Общо 37% от всички заети в община Лозница всеки ден пътуват за работа към един от близките големи града Търговище и Разград. В сравнение с предишното издание на изследването (2017 г.) Русе е добавил към периферията си Борово, Цар Калоян и Кубрат, Търговище – Омуртаг и Антоново, а Разград за първи път покрива критериите за икономическо ядро.

През 2021  г. общият размер на произведената продукция на 15-те общини в състава на икономическия център е 9,97 млрд. лв., или 30 хил. лв. средно на човек от населението. В периода 2012-2021 г. ръстът на добавената стойност е 70% – относително нисък на фона на лидерите. Добавената стойност е съсредоточена в икономическите ядра, като 54% са в община Русе, 17% – в Търговище, и 12% – в Разград. От периферните общини най-голяма тежест имат Сливо поле и Ветово, които са доминирани от индустрията около Русе и където се създават съответно 7 и 3% от общата добавена стойност. Водещият отрасъл е този на преработващата промишленост – 31% от обавената стойност, следван от търговията – 18%, а на трето място с 10% се нарежда селското стопанство. Важно е да отбележим, че в по-малките общини то играе значително по-голяма роля. Водещите фирми са в различни сектори на преработващата промишленост, като най-големите работодатели са стъкларската „Пашабахче“ с 1,7 хил. работещи в Търговище, „Витте Аутомотив“ с 1,1  хил. души в Русе, както и хранителната „Пилко“ в Разград с 858 работници. Лидер по приходи през 2021 г. е русенската „Астра Биоплант“ с 3,36 млрд. лв.

Почти всички чужди инвестиции са съсредоточени в преработващата промишленост. Разходите за придобиване на ДМА през 2021  г. достигат 866  млн.  лв., разпределени основно между преработващата промишленост (35%), търговията, транспорта и туризма (23%) и селското стопанство (17%). В община Русе са реализирани 49% от разходите за закупуване на машини, земя и сгради в центъра, още 15% – в Търговище, и 14% – в Разград. Приходите от износ през 2021 г. надхвърлят 4,5 млрд. лв., или 13,8 хил. лв. на човек от населението, което поставя центъра в групата на експортно ориентираните. Производителността на труда е на пето място сред 16-те центъра с 21,4 хил. лв. добавена стойност на един нает.

Икономически център „Шумен” - през 2021  г. общият размер на произведената продукция в център „Шумен“ е 3,36 млрд. лв., или 27,2 хил. лв. на човек от населението, което е близо до средните за страната стойности. Ръстът на местната икономика е относително умерен, като спрямо 2012 г. добавената стойност е нараснала със 70%. Концентрацията на икономическата активност е относително висока: 83% от общата добавена стойност се създава в ядрото, 6,4% – в Каспичан, и 3,3% – във Велики Преслав.

От гледна точка на секторното разпределение с най-голяма тежест е преработващата промишленост – 45% от добавената стойност, следвана от търговията (18%), строителството (8,6%), селското стопанство (7,9%) и здравеопазването (7%). В някои от по-малките общини, особено в Хитрино и Венец, земеделието играе водеща роля. Лидер както по приходи, така и по заетост – с 1200 работници, е производителят на алуминий „Алкомет“, а сред другите големи предприятия е „Автомагистрали Черно море“ с почти 800 работници заедно с „Фикосота“ и търговската верига „Трънчев“ с по 700 души. Водещ работодател в периферията пък е производителят на керамични изделия „Рока България“ с над 400 служители в Каспичан.

Отраслите с най-много инвестиции са индустрията (114 млн. лв.), търговията, транспортът и туризмът (56 млн. лв.), както и селското стопанство (47 млн. лв.). Заетите в селското стопанство са 9% от работещите. Средните заплати в целия център са нараснали с 52% – до 1 236 лв. средно за цялата икономика на центъра.

Икономически център „Велико Търново” - през 2021  г. стойността на произведената продукция достига 2,93 млрд. лв., или средно 21 хил. лв. на човек от населението на общините, включени в състава му. Центърът се отличава с една от най-бързо растящите икономики в страната, като добавената стойност се е повишила с 90% в рамките на последните 10 години, по-бавно единствено от центровете около Пловдив, София и Кърджали.

Икономическият център Пазарджик обаче бележи значителен икономически растеж, като в рамките на десетилетие добавената стойност в него е нараснала с 90%. Този център е с най-висок ръст на заплатите за последните 5 години сред 16-те центъра – 61%, но това е следствие най-вече на ниската база. Средната брутна годишна заплата достига 1 207 лв. месечно през 2021 г., като най-висока е тя в Септември (1432 лв.), а най-ниска – в Лесичово (894 лв.).

Най-високите заплати в сектори с относително голям брой наети са в здравеопазването в община Пазарджик – 1976  лв. на месец, както и в преработващата промишленост на Септември – 1831 лв. на месец.

Икономически център Загоре – поради най-високата добавена стойност от енергийните дружества, агросекторът има минимален дял от 3,3%. Водеща е община Раднево – с 34% дял от общата добавена стойност за центъра, следвана от Стара Загора с 30%, Казанлък със 17% и Гълъбово с 14%.

Икономически център „Козлодуй

През 2021 г. произведената продукция достига 3,2 млрд. лв., или 72,9 хил. лв. на човек от населението – най-високата стойност на този показател в цялата страна заради АЕЦ. Това отразява най-вече нетипичната структура на местната икономика, в която почти цялата добавена стойност се създава от производството на електроенергия в АЕЦ „Козлодуй“.

Извън ядрото най-голямата периферна икономика е тази на Вълчедръм, като и в четирите общини водещият отрасъл е селското стопанство, което създава повече от половината добавена стойност. Извън ядрената централа, която през 2021 г. има 3,7 хил. работници и 2,7 млрд. лв. приходи, и свързаната с нея „Атоменергоремонт“, която наема други 814 души, по-големи работодатели са многопрофилната болница в град Козлодуй, както и няколко индустриални предприятия и земеделски производители.

Разходите за покупка на машини, земя и сгради са разпределени относително равномерно, като 31 млн. лв. са реализирани в община Козлодуй, 26 млн. лв. – във Вълчедръм, 11,5 млн. лв. – в Мизия, 10,3 млн. лв. – в Оряхово. Извън АЕЦ почти всички инвестиции са съсредоточени в селскостопанския сектор.

Само в 9 от 16-те икономически центъра на страната агросекторът има съществен дял
5353
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Дебати
За първи път социално-икономически SWOT-анализ за земеделието се обявява преди обсъждането
Танева участва в Международния икономически форум в Ямбол
Годишен доклад на БАН
Икономисти: За 25 години агросекторът е загубил 10 млрд. лева добавена стойност и 500 хил. души работна ръка
Огромен интерес към доклада на Икономическия институт на БАН за агросектора, днес го представят официално
От 1 януари 2016 г.
Русия въвежда вносни мита и забрана за внос на хранителни стоки и от Украйна
Българска търговскотпромишлена палата
В края на октомври ще се проведе българо-австрийски икономически форум
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини