Освен млади фермери и дребни земеделски стопани от тази година се отпуска подпомагане и за нови фермери на въраст от 41 до 65 години, които досега не са се занимавали със земеделие и животновъдство, затова се нуждаят от начален старт в този бизнес. Тази подкрепа е разписана като една от малкото нови интервенции в Стратегическия план и ще се прилага за регистрирани производители, които докажат, че стандартният производствен обем СПО на стопанството им е в размер на минимум 4 хиляди евро (8 хиляди лева) в датата на подаване на заявлението.
СПО от 4 хил. евро означава, че кандидатите трябва да отглеждат домати минимум върху 5 декара, или фъстъци – върху 56,50 декара, или лен – върху 105 дка, или пшеница или лимец – върху поне 68 дка, или маслодайна роза – върху 17 дка, или соя – върху 81 дка, или кориандър и салвия – върху 115 дка, или фасул – върху 36 декара, или ябълки – върху минимум 8 дка; или тикви – върху 11 дка и мн. др. плодове и зеленчуци, които са указани в интервенцията.
В случай, че кандидатите са животновъди, то 4 евро СПО се равнява за отглеждане само на 4 млечни крави или биволи, или 55 млечни овце, или 20 месодайни крави, или 72 кози, или 5 свине-майки, или 270 кокошки носачки и др. В случай, че стопаните имат животни и се занимават със земеделие, тогава изчисленията на СПО обем се комбинират като декари и брой животни.
Подкрепата за едно земеделско стопанство е в размер на 40 хиляди лева, или 20 000 евро и се изплаща на два етапа. При първото плащане се превеждат 50%, като тези 20 хил. лева се получават веднага след одобрението на проекта. Вторите 20 хил. лв. се отпускат след установяване на правилното изпълнение на бизнес плана.
Друго изискване към новияземеделски стопанин е той да бъде ръководител на земеделско стопанство и да притежава професионални умения и познания за извършване на селскостопански и свързани със селското стопанство дейности. Важно уточнение е, че тези умения могат да бъдат придобити и по време на изпълнение на проекта.
Кандидатите са физически лица или еднолични търговци, или еднолично дружество с ограничена отговорност /ЕООД, които са регистрирани като земеделски стопани по Закона за подпомагане на земеделските производители. От тях се иска също да представят разработен бизнес план за развитие на дейностите в земеделското стопанство.