За масово съхнене на полезащитните пояси в област Добрич алармират от години от Североизточното държавно предприятие, съобщи Българското национално радио. Първите сигнали за проблеми с ясеновите дървета бяха получени още през 2020 година, а днес тревогата на специалистите е още по-голяма, тъй като процесът вече се наблюдава и при цера. Причините според тях са комплексни, но една от водещите е променените метеорологични условия в Добруджа, характеризиращи се с все по-драстична суша, придружена от високи температури, които допринасят и за развитието на гъбични заболявания на дърветата, срещу които борбата е неефективна.
Изграждането на полезащитните пояси в Добруджа започва през 50-те години на миналия век и постепенно е създадена система, която опазва плодородието на региона. Те заемат не повече от 2-3% от общата обработваема площ, но в същото време спират ветровата ерозия на почвата и увеличават с между 15 и 30% добивите от земеделските култури, категоричен е заместник-директорът на Държавното ловно стопанство в Балчик инж. Радослав Радев.
Той посочва, че от юли досега количеството на падналите валежи е 32 литра на метър, като през август те са едва 4 литра, а през септември – критичните 2 литра. Общото количество на валежите за последната селскостопанска година е от 340 мм, което е много под средното за страната. Сушата намалява и имунитета на дърветата и те биват засегнати много по-лесно от вредители.
Ясеновите дървета, които съставляват около 20% от поясите, в огромната си част вече са засегнати от съхненето, изтъква инж. Радев.
В поясите на Добруджа живеят и около 35 вида птици, затова и тяхното опазване е от изключително значение и за биоразнообразието тук, посочва Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците.
Едно от големите предизвикателства за възстановяването на съхнещите пояси според инж. Радев е ограничеността от видове, които те могат да използват при залесяването. Затова от СИДП ще настояват поясите да бъдат извадени от сертификацията на България.
Климатът в Добруджа върви към опустиняване, категоричен е инж. Радев и мерките трябва да бъдат предприети незабавно, за да се минимализират негативните последствия от продължителната суша. Според него е необяснимо и защо се отпускат държавни субсидии за всички обработваеми площи в страната, но не и за поясите, които всъщност спомагат за по-добрите добиви и се борят срещу ерозията на почвата.