Слънчоглед от Украйна ще се внася в зависимост от интереса на българските преработватели след изтичане на срока от 2 месеца, договорени между правителството и производителите, заяви министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, цитиран от Българската телеграфна агенция. Ние винаги сме внасяли слънчоглед, включително и от Украйна, и в момента влиза от Румъния, изтъкна Вътев. След изтичането на споразумението с Украйна 2 месеца да не се внася слънчоглед, ако има нужда, всичко ще бъде регламентирано в лицензионни режими и в България ще влизат толкова колкото е необходимо, обясни той.
Министърът подчерта, че няма нарушения при нито една проба при проверките на вноса от Украйна. Единствената причина да завишим контрола освен традиционния за хербициди и пестициди е това че в момента в Украйна има война, и към традиционните проверки са добавени и такива за радиоактивност и тежки метали, посочи той.
Според настоящите данни тазгодишната реколта от слънчоглед у нас се очертава около 1,6 млн. тона, което е под очакваните 2.2 млн. тона. С остатъка от миналата година наличният български слънчоглед е около 2.1 млн. тона. Родните предприятия годишно преработват 3 млн. тона слънчоглед за олио и 1 млн. тона за белен слънчоглед, така че общо на преработвателите им трябват 4 млн. тона, уточни Вътев. Според него големият въпрос е как ще се споразумеят българските производители и преработвателите на слънчоглед, за да усвоят продукцията. "Тук търговските преговори между производителите и преработвателите са от водещо значение. Няма такъв административен орган или контролен орган, който може да отиде и да ги застави на какви цени да си направят сделката. Те сами трбява да се разбират", каза министърът.