След продължилите почти 4 часа разговори между правителството и инициативния комитет на общонационалния земеделски протест, приключили преди минути, премиерът Николай Денков съобщи, че ще договаря с украинския си колега нови условия за вноса на селскостопански стоки от Украйна, като ще се даде приоритет на изкупуването на родната продукция. За някои от стоките ще бъдат определени и квоти, които ще се уточняват в предсотящите преговори между българската и украинска страна.
„Добрата новина за зърнопроизводителте е, че слънчоглед няма да влиза в страната, докато не бъдат уточнени регламентите, което е глътка въздух за реализация на българската реколта”, коментира сред срещата и Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Министърът на финансите Асен Василев направи няколко важни допълнения, а именно, че „вносът на слънчоглед ще бъде разрешен, когато има яснота за количествата, договорени между фермери и преработватели, така че да се даде приоритет на реализацията на българското маслодайно семе. „Като няма да бъдат ощетени бюджетните постъпление”, обясни още Василев.
На днешната среща фермерите са поискали, а кабинететът е одобрил всяка седмица Агенция „Митници” да публикува внесените и изнесени количества пшеница, царевица, слънчоглед и рапица”, като се обяви и средната вносна и износна цена – за да няма спекула.
Какво поискаха протестиращите?
По отношение на изплащането на компенсациите заради войната в региона Василев обясни, че много се надява разплащанията да бъдат ускорени и до 30 септември те да се вместят в сроковете за превеждане на тези така необходими за стопаните компенасции.
При помощта „де минимис” все още се правят разчети, така че те да бъдат остойностени, посочи Василев. Веднага след това ще се търсят резервми и от бюджета. Финансовият министър обеща да даде отговор на фермерите още утре.
Асен Василев дебело подчерта, че остава много работа и по определяне на новото субсидиране, защото при досегашната практика е "допуснато грешно структуриране на субсидиите и грешно подпомагане, несъобразена с веригата за себестойността на произведената продукция".
Все още още продължават и проверките на НАП и агенция „Митници” по веригата мляко – млечни продукти, обясни финансовият министър. Всички присъстващи изразиха задоволство от резултатите в постигната среща.
Дали протестът ще продължи и утре, ще се разбере, след като инициативният комитет уведомят хората на площада за договореното с кабинета.