Начало » Новини » Страната
17.04.2025 г.

Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите

Нормативни промени
Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите

sinor.bg

До 19 май земеделските производители могат да се запознаят с изключително важните изменения в нормативната уредба, свързана с борбата срещу опасни вредители, разпространяващи болести по хора и животни. От днес, в продължение на месец може да се запознаете с проектопромените в Наредба 1 от 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации (така наречените ДДД), които се извършват съвместно от министерствата на здравеопазването и на земеделието.

В мотивите към наредбата се припомня, че климатичните промени сериозно влияят върху епидемиологията на предаваните с вектори инфекции, поради което от Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията и Световната здравна организация съветват да се увеличи превенцията, още повече, че се очаква увеличаване на заболелите от векторно-предавани инфекции на територията на Европейския съюз. Същото се отнася за нарастващото разпространение на инвазивни комари, характерни за Африка и Азия, причинители на редица заболявания (Денга, Малария, Жълта треска и др.), нехарактерни за Европа.

Водещият контрол по тази наредба е на регионалните здравни инспекции и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в съответствие със законовите им правомощия.

Инспекторите първо провеждат наблюдение за наличие на вредители или следи от присъствието им, след което ще организират и самите дейности по дезинсекция и дератизация. За недопускане на вредителите пръсканията вече се извършват и профилактично, гласят промените.

Физическите и юридическите лица, стопанисващи и ползващи оборите и другите селскостопански обекти, ще бъдат длъжни да поддържат обектите чисти, в добро санитарно-хигиенно и техническо състояние, което не позволява проникване на вредители;

да осигуряват извършването на наблюдение за наличие на вредители или следи от присъствието им и профилактични дейности по дезинсекция и дератизация за недопускане на тяхната поява;

да осигуряват извършването на дезинфекции, дезинсекции и дератизации при поява на вредители и следи от присъствието им.“

Лицата, които извършват ДДД, ще бъдат вписани в регистър. Един ръководител на ДДД вече ще ръководи дейностите в не повече от 3 административни области в страната, за да може инспекциите да имат ефект. В обучението за придобиване на квалификация за ръководител на ДДД се допускат лица с образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалност „Медицина“, лица с висше образование по специалност от професионално направление „Ветеринарна медицина“, „Растителна защита“, „Растениевъдство“, „Биологически науки“, „Химически науки“ или лица с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър“ по специалност „Инспектор по обществено здраве“.“

При извършване на дератизации биоцидите се поставят в специално обозначени дератизационни кутии, които се поставят и закрепват неподвижно на обозначени за целта места в обектите по картосхема, изготвена от ръководителя. Надписът върху дератизационните кутии трябва да бъде съобразен с указанията, посочени в разрешението за предоставяне на пазара на съответния биоцид.

Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите
5068
 

Последни материали
Виж
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Инвестиции
BASF прави нов завод за сярна киселина за полупроводници в Германия
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Свързани материали
Виж
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Втора част
Не подценявайте житните мухи!
Айкън или Бандит – кое да изберем?
Как да се справим с вредителите по зелето в двора
Растителнозащитни мероприятия
Борба с неприятели по череша и вишна
Как да постигнем максимални резултати при отглеждането на пшеница?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини