Начало » Новини » Света
12.04.2025 г.

Украйна изнесе селскостопанска продукция за над 2 милиарда долара през март

Царевицата и слънчогледовото масло са осигурили най-много приходи
Украйна изнесе селскостопанска продукция за над 2 милиарда долара през март

Износът на селскостопанска продукция от Украйна през март достигна 5,4 млн. тона на обща стойност 2,1 млрд. долара, съобщиха от пресслужбата на министерството на селскостопанската политика и храните на страната. Оттам изтъкват, че делът на селскостопанската продукция в общите приходи от износа от Украйна през миналия месец (3,6 млрд. долара) достига 58%.

Спрямо март 2024 г. приходите от износа на селскостопанска продукция от Украйна са нараснали с 4% (87 млн. долара), като това е следствие от запазването на силните позиции на стоки с по-голям марж на печалба (слънчогледово масло, соя, птиче месо) в общата структура на доставките за чужбина, както и на цялостния ръст на цените на селскостопанските продукти, отбелязват от ведомството. 

Основните пера в селскостопанския износ са били царевицата и слънчогледовото масло. Най-големи приходи са получени от царевицата (514 млн. долара за 2,4 млн. тона), слънчогледовото масло (503 млн. долара за 441 хил. тона), пшеницата (254 млн. долара за 1,1 млн. тона), соята (150 млн. долара за 370 хил. тона) и птичето месо (95 млн. долара за 41 хил. тона).

Средните цени на основните изнасяни от Украйна селскостопански продукти през март са били 215 долара за тона при царевицата, 1141 долара за тон при слънчогледовото масло, 225 долара за тон при пшеницата, 407 долара за тон при соята и 2300 долара за тон при птичето месо.

От министерството подчертават, че през март са нараснали приходите от износа на някои преработени продукти и по-конкретно от тестените изделия – с 24%, ил със 7,7 млн. долара, до 29,5 млн. долара, на маслото с 254%, или със 7,3 млн. долара до 9,87 млн. долара и на сирената с 32%, или с 1,4 млн. долара, до 5,3 млн. долара.

Като основни търговски партньори за селскостопанската продукция от Украйна през март са посочени Турция с 270,8 млн. долара, Италия със 171,1 млн. долара, Испания със 170,4 млн. долара, Египет със 162,4 млн. долара и Нидерландия със 121,6 млн. долара. Общо 36 държави са внесли украински селскостопански продукти през март на стойност над 10 млн. долара, обобщават от ведомството.

Украйна изнесе селскостопанска продукция за над 2 милиарда долара през март
29644
 

Последни материали
Виж
Ще има масови фалити
НАЗ очаква драматичен ефект от наказателните мита върху торовете от Русия
ДФЗ преведе 14.8 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
МЗХ удължава срока за прием
До 13 юни ще се приемат стратегии по подхода ВОМР
Русия премахна минималната препоръчителна цена при износа на пшеница
МЗХ одобри 3 договора по ПМДРА за над 5,5 млн. лв.
От 24 май до края на месеца
Противоградната защита е готова за очакваните бури в следващите дни
Свързани материали
Виж
Съвети от „Кортева“ за чисти полета при слънчоглед и царевица
Намалява обработваемата площ за почти всички други зърнени култури
Германия увеличи значително площите със зимна пшеница и овес за реколта 2025
В Украйна са засяли 87% от пролетните зърнени и бобови култури
Преценките за културата като рискова свива площите в България и Румъния
Над половината от внасяната царевица в ЕС идва от Украйна
Лидери са слънчогледът с 3,5 милиона и царевицата с 2,9 милиона хектара
Фермерите в Украйна засяха близо 10 милиона хектара с пролетни култури
Най-актуална прогноза за зърнената реколта в ЕС през 2025 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини